Logo IC Project
books about project management

10 książek o zarządzaniu projektami, które warto przeczytać

Spis treści

Zarządzanie projektami jest pojęciem obszernym więc nie trudno się dziwić, że na rynku pojawia się tak wiele książek, które skupiają się na prowadzeniu projektów, na wyborze metodologi, na doborze zespołów, a także na wielu innych aspektach. Wśród nich są takie, które zaskakują i zachwycają, a także takie, które nie wnoszą nic nowego do tych zagadnień. Dlatego postanowiliśmy wybrać 10 ciekawych propozycji, z którymi warto się zapoznać. Oto ich zestawienie.

Ciężkie podręczniki i lekka lektura

Nasze zestawienie jest bardzo luźne. Znajdują się tutaj bowiem i obszerne naukowe podręczniki, jak i książki trochę luźniejsze. Napisane czasem nawet z lekkim przymrużeniem oka, ale również warte uwagi każdego project managera.
Kolejność książek jest przypadkowa.

1. Pięciodniowy sprint. Rozwiązywanie trudnych problemów i testowanie pomysłów
Braden Kowitz, Jake Knapp, John Zeratsky

To jeden z najlepszych podręczników do zarządzania projektami z jakim możemy się zetknąć. Przede wszystkim dlatego, że napisany jest językiem prostym i przyjemnym. Bliżej tej pozycji do korporacyjnej powieści niż do podręcznika, chociaż wiedzy tutaj nie brakuje. Wspominany w tytule „sprint” to sposób zarządzania projektami i testowania nowych produktów w pięć dni. To trochę taki podręcznik budowania MVP, który pasuje do każdego projektu i każdej branży.

2. Narzędzia tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych
Timothy Ferriss

To kolejna pozycja, która wyróżnia się na tle innych naukowych książek. Ferriss zasłynął z książki „4-godzinny tydzień pracy”, ale to „Narzędzia Tytanów” stały się jedną z tych książek, które chociaż nie zawsze skupiają się na zarządzaniu projektami, to jednak pomagają w ich prowadzeniu i zarządzaniu nimi. Autor przez ponad dwa lata przeprowadził ponad 200 wywiadów z aktorami, celebrytami, menadżerami, osobami z biznesu i showbiznesu. Z tych opowieści wybrał ciekawe historie i przykłady, które przekładają się na nietypowy podręcznik do nauki myślenia projektowego.

3. Metoda Lean Product. Jak być innowacyjnym dzięki wykorzystaniu minimalnej koniecznej funkcjonalności i informacji zwrotnej od klientów
Dan Olsen

Dan Olsen jest jednym z bardziej rozpoznawalnych product managerów w branży. Jego książka to zbiór świetnych przykładów. Przede wszystkim całość skupia się na metodologii Lean, nie braknie tutaj też przykładów z życia wziętych, które poparte zostały danymi analitycznymi i wskaźnikami, które pomogą przy optymalizacji produktu. Chociaż opisywane przez autora przypadki skupiają się głównie na branży IT oraz urządzeniach takich, jak sprzęt komputerowy, urządzenia mobilne i inne tego typu, to bez większego problemu wiedzę tę można przełożyć na inne branże. Dzieje się tak, gdyż zawarte wskazówki odnoszą się także do szerokiego zakresu kontekstów biznesowych, w tym B2C i B2B.

4. Nowoczesne projektowanie modeli biznesowych. Narzędzia, kompetencje, mentalność i innowacje, które zapewnią firmie sukces
praca zbiorowa

Jest to książka dość nietypowa, nie tylko ze względu na swoją budowę. Na przykład znajdują się w niej „przepustki”, czyli strony przypominające bilety lotnicze. Na nich zawarte są najważniejsze informacje dotyczące zagadnienia. Dane te podane są w pigułce i nie wymagają głębszej analizy rozdziału, ale zalecana ona jest do pełnego zrozumienia problemu. Najważniejsze jest jednak to, że „Design a Better Business” to: 8 rozdziałów, 48 analiz przypadków, 20 narzędzi, 7 podstawowych kompetencji, 29 projektantów, 36 trików i 150 grafik. Wszystko to zapewni nam zastrzyk wiedzy potrzebnej przy zarządzaniu projektami.

5. Podręcznik startupu. Budowa wielkiej firmy krok po kroku
Steve Blank i Bod Dorf

Chociaż podręcznik ten ma w tytule słowo Startup, to przeczytać powinien go każdy manager oraz szef małego i dużego przedsiębiorstwa. Na ponad 600 stronach znajduje się wiedza, która była zbierana przez wiele lat pracy obu autorów. Znajduje się w niej pond 100 wykresów prawie 80 list kontrolnych i wiele innych treści, które pozwolą uniknąć 9 śmiertelnych dla projektu grzechów, nauczą nas metody wprowadzania produktów przy współpracy z klientami oraz pokażą różne rodzaje zarządzania. Kompleksowo, przejrzyście i co najważniejsze – z dużą dawką treści.

6. Getting Thing Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności
David Allen

Kolejna książka, która jest związana z zarządzaniem projektami, a dokładniej skupia się na produktywności i kończeniu zadań, nawet tych najmniejszych. Getting Thing Done pokazuje, jak organizować zadania za pomocą prostych list i struktur. Ważne jest, aby mieć dobrze zorganizowaną strukturę, która natychmiast wprowadzi pomysły i zaufa poszczególnym jednostkom, z których jest zbudowana. Dzięki metodologi Allena wielu doświadczonych managerów mówi, że dużo łatwiej wdrażane są kolejne zadania, a wszystko odbywa się bez zbędnych zakłóceń.

7. Brilliant Project Management, what the best project managers know, do and say
Stephen Barker

Dzięki angażującemu podejściu książka nie tylko omawia procesy i zadania, ale zapewnia praktyczne porady i techniki zaczerpnięte od doświadczonych ludzi, którzy sami musieli uporać się z wieloma problemami. Dzięki temu po lekturze będziemy wiedzieć, jakie mamy wyjścia, jak dokładnie przeprowadzić wdrożenie i co zrobić, aby projekt odniósł sukces. „Brilliant Project Management” podkreśla obszary, w których nasze decyzje i zachowania będą miały wpływ na różnicę między niepowodzeniem, średnim wynikiem i ogromnym sukcesem.

8. A Guide to the Project Management Body of Knowledge (PMBOK® Guide)–Sixth Edition)
Praca zbiorowa PMI

PMI czyli Project Management Institute to stowarzyszenie non-profit, które od 1969 roku działa na międzynarodowym rynku. Wszystko po to, aby ujednolicić procedury zarządzania projektami. To tak naprawdę encyklopedia wiedzy dla wszystkich osób, które chcą zdobyć jeden z certyfikatów oferowanych przez PMI. To prawie 800 stron czystej wiedzy o procesach, projektach, procedurach itp. Odzwierciedla ona aktualny stan zawodu PM. Podręcznik ten skierowany jest praktycznie do wszystkich odbiorców, osób zaangażowanych w praktykę zarządzania projektami. Będzie dobrą lekturą dla studentów w ich akademickich poszukiwaniach, dla nauczycieli i trenerów w nauczaniu, dla aspirantów w uzyskaniu certyfikacji, a dla profesjonalistów w otrzymywaniu aktualnych informacji o tym, jak najlepiej realizować projekty w różnych przedsiębiorstwach, branżach i o różnej skali.

9. Project Management Absolute Beginner’s Guide
Gregory Horine

Autor Gregory Horine, jest profesjonalistą z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zarządzaniu projektami IT. Książka jest przeznaczona dla stosunkowo świeżych project managerów, którzy muszą zacząć działać, a nie posiadają pełnej wiedzy o zarządzaniu projektem. Obejmuje cały cykl procesu projektowego, ale koncentruje się przede wszystkim na planowaniu, kontroli i realizacji działań.

10. Good Strategy Bad Strategy: The Difference and Why It Matters
Richard Rumlet

Rumlet pokazuje, czym jest „kernel” (jądro) dobrej strategii zarządzania. Składa się ono z trzech elementów: diagnozy, polityki przewodniej i spójnego działania. Polityka przewodnia określa podejście do radzenia sobie z przeszkodami określonymi w diagnozie. Jest jak drogowskaz, oznaczający kierunek prac. Spójne działanie to wykonalne, skoordynowane ruchy i decyzje dotyczące zasobów przedsiębiorstwa mające na celu realizację polityki przewodniej.

Jądro nie jest magiczną formułą. Jest to przewodnik po ciężkiej pracy, jaką należny wykonać, aby stworzyć strategię. Jak zauważa w swojej książce Rumelt, wiele rzeczy podszywa się pod strategię. Plany, slogany i cele mogą wyglądać jak strategia, dopóki nie przeanalizujesz ich za pomocą narzędzia takiego, jak metodologia „kernel”.

[CTA]

Na tym zakończymy nasze subiektywne zestawienie. To 10 naprawdę wartych przeczytania książek związanych z zarządzaniem projektami, które dostarczają wiedzy, uczą, a czasami także bawią. Niektórzy z autorów zrezygnowali ze sztywnego, akademickiego języka na korzyść lżejszej komunikacji z odbiorcą. Życzymy owocnej lektury!

Facebook
Twitter
LinkedIn