Logo IC Project
gantt chart software

5 najlepszych programów z wykresem Gantta

Spis treści

Wykres Gantta to narzędzie, które niezwykle często stosowane jest przy zarządzaniu projektami. Pozwala tworzyć harmonogram projektu i nałożyć to na oś czasu, dzięki temu widzimy dokładne ramy czasowe każdego z zadań, etapów czy też całego projektu. Gantt to wizualne narzędzie, które usprawnia w znaczny sposób zarządzanie projektami. Obecnie wykres Gantta jest urozmaicony o m.in. kamienie milowe, sztywne zależności lub powiązania, zarządzanie zasobami czy ścieżki krytyczne.


W zarządzaniu projektami XXI wieku przy tak zaawansowanej technologii nieodłącznym elementem metodologii jest odpowiedni program, który usprawnia pracę projektowo-zadaniową. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele systemów – każdy z nich jest inny, usprawnia różne procesy. Kluczem do sukcesu jest odnalezienie tego, który okaże się idealny dla struktury Twojej firmy. My dziś skupimy się na programach do zarządzania projektami, które w swojej funkcjonalności posiadają wykres Gantta. Stworzyliśmy specjalne zestawienie, które porównuje ze sobą programy pod względem funkcjonalności, intuicyjności w użytkowaniu, a także możliwości wykresu Gantta.


 

IC Project


IC Project z wykresem Gantta


IC Project to w 100% polski oraz funkcjonalny program do zarządzania projektami, przy tym również maksymalnie intuicyjny i przejrzysty w obsłudze. Jest rozwiązaniem dość kompleksowym, ponieważ oprócz dużej ilości funkcji projektowo-zadaniowych, znajdziesz tam również wiele dodatkowych modułów, co pozwala zorganizować pracę całej firmy w jednym programie.


W IC Project przy zarządzaniu projektami masz do wykorzystania dwa rodzaje projektów – zwykły, który jest szybszy i zwinny, przeznaczony do pracy zadaniowej. A także zaawansowany w którym otrzymujesz głęboką strukturę projektowo-zadaniową oraz zaawansowane funkcjonalności, które pozwalają m.in. kontrolować wszystkie kwestie finansowe na projekcie czy pracować na wykresie Gantta. Zadaniami natomiast zarządzać możesz z wykorzystaniem intuicyjnych tablic Kanban.

Wykres Gantta w IC Project dostępny jest na trzech poziomach:

  • Na widoku okołoprojektowym – dzięki temu, spoglądając na oś czasu zobaczysz wszystkie Twoje projekty w zestawieniu czasowym, niejako harmonogram prac całej Twojej firmy.
  • W wewnątrz każdego projektu – jest to najbardziej funkcjonalny wykres Gantta, z wykorzystaniem tego narzędzia stworzysz cały harmonogram projektu, a na bieżąco również skontrolujesz i będziesz reagować na wszystkie zmiany czy opóźnienia.
  • Na tablicy zadaniowej – chcesz zarządzać zadaniami z wykorzystaniem wykresu Gantta? Nic prostszego. W IC Project na każdej tablicy zadaniowej możesz przełączyć widok na Gantt’a.


W IC Project każdy projekt możesz dostosować pod własne potrzeby – wykorzystując pełną strukturę, podzielisz na etapy, grupy zadań czy pojedyncze zadania, a cały Twój podział zobaczysz na wykresie Gantta. Elementami projektu dowolnie zarządzasz z widoku osi czasu – przesuwasz w czasie, skracasz czy rozsuwasz, dowolność. Dzięki temu, dosłownie w kilkadziesiąt sekund możesz stworzyć cały harmonogram projektu i w niezwykle intuicyjny sposób dostosować projekt terminowo.


Diagram Gantta w IC Project to również wiele bardziej zaawansowanych funkcjonalności, m.in. tworzenie sztywnych zależności pomiędzy elementami Twojego projektu. Jeśli terminy wykonania danego etapu w projekcie są zależne od innego, to wszystko możesz ze sobą połączyć i stworzyć dowolne zależności na wielu płaszczyznach. Dodatkowo, na wykresie określisz kamienie milowe czy wyznaczysz ścieżkę krytyczną, co system wyliczy automatycznie z pomocą swojego algorytmu. Jeśli chcesz, możesz również zarządzać zasobami z poziomu Gantta, a cały harmonogram pobrać w pliku.


Reasumując, IC Project to bardzo ciekawe narzędzie do zarządzania projektami – przeznaczone jest dla mniejszych, ale i dużych firm, ponieważ można je dostosować pod własne potrzeby. Jest to program niezwykle elastyczny. Pozwala efektywnie pracować zadaniowo, ale również oferuje bardzo dużo do zaawansowanego zarządzania projektami. Całość spięta jest w przejrzysty i intuicyjny interfejs. Fakt, że jest to polskie rozwiązanie ze świetnym wsparciem i supportem, a także stanowi idealny stosunek jakości do ceny powoduje, że IC Project to jeden z najczęściej wybieranych systemów przez firmy na polskim rynku.

Cena dla 50 użytkowników i pełną funkcjonalność: 99 euro/miesiąc


 

 

TeamGantt


TeamGantt

TeamGantt to rozbudowany system do zarządzania projektami, który w dużej części oparty jest na wykresie Gantta. Jest to rozwiązanie, które oferuje różne widoki wykresu Gantta, a także podstawowe funkcjonalności w zarządzaniu projektami m.in. połączenie komunikacyjne zespołu, wbudowany kalendarz, proste zarządzanie zadaniami czy opcje mierzenia czasu pracy. System wygląda na dość funkcjonalny, ciekawie przedstawiony, natomiast bez wątpienia pierwsze kroki w narzędziu nie należą do tych najłatwiejszych. Warto jednak zaznaczyć, że w sekcji pomocy można odnaleźć wiele poradników, które powinny pomóc poznać możliwości programu.


Wykres Gantta w TeamGantt, podobnie jak w IC Project zobaczysz na różne sposoby – jeśli chcesz, masz możliwość zerknięcia na wszystkie projekty przy jednym widoku, a także możesz zarządzać konkretnym projektem z poziomu diagramu. W prosty sposób zarządzasz terminami – dzielisz projekt i tradycyjnie przesuwasz elementy projektu na osi czasu, co automatycznie zmienia terminy. Dodatkowo, w tym rozwiązaniu masz możliwość zarządzania obłożeniem pracowników i dostępnością całego Twojego zespołu. To wszystko oczywiście na wykresie Gantta. Do wykorzystania masz także sztywne zależności, dzięki którym możesz uzależnić czasowo ze sobą elementy projektu.


Dużą zaletą w TeamGantt jest fakt, że w tym systemie dostępne jest zarządzanie statusami projektów, dzięki czemu zawsze zobaczysz na jakim etapie pracy jest Twój zespół. Co więcej, cały moduł raportowy pozwoli Ci generować ciekawe raporty z danych wprowadzonych do systemu. Zaawansowaną funkcjonalnością o której warto wspomnieć jest porównanie historii z obecnym stanem projektowym – zobaczymy, jakie rzeczywiście są odstępstwa od założonego planu. Diagram Gantta zaoferuje wtedy bardzo kompleksowy widok do zarządzania projektami.


Reasumując, TeamGantt to bardzo ciekawe rozwiązanie, które bez wątpienia oferuje sporą funkcjonalność. Całość oparta jest na wykresie Gantta, który pozwala spojrzeć nie tylko na projekty na osi czasu, ale także zajętość całego naszego zespołu. To duża zaleta przy zarządzaniu zasobami ludzkimi. System na start nie jest dość zbyt prosty w obsłudze, aczkolwiek dostępne filmy instruktażowe powinny pomóc postawić pierwsze kroki w tym rozwiązaniu. Dużym minusem jest fakt, że niestety jest to program dostępny tylko w języku angielskim, a także… bardzo drogi.

Cena dla 50 użytkowników w pełnej funkcjonalności: 762.50$/miesiąc


 

 

InstaGantt


InstaGantt - widok projektowy

InstaGantt to kolejny program do zarządzania projektami z wykresem Gantta. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rozwiązanie, które wręcz bazuje na tym wykresie. System posiada kilka ciekawych funkcjonalności, natomiast wydaje się narzędziem przeznaczonym w większym stopniu do zadań niż projektów. Wykres Gantta wygląda bardzo ładnie i przejrzyście, pozwala oczywiście metodą drag & drop zarządzać terminami zadań, tworzyć cały plan projektowy, a także zależności czasowe. Na diagramie do wyznaczenia jest również możliwa ścieżka krytyczna. Cały wykres można pobrać do PDF’a.


Dużą zaletą jest możliwość zarządzania obłożeniem pracowników, co ukazane jest na osi czasu. W prosty sposób zobaczymy, kiedy dany pracownik ma przypisane zadanie, a w którym okresie czasu ma wolne i możemy mu oddelegować kolejne. Bardzo przydatny widok do zarządzania zasobami.


InstaGantt to jednak nie tylko wykres Gantta, ale też kilka innych, dodatkowych opcji do wykorzystania. Jest to m.in. zarządzanie zadaniami na Kanbanie. Znana i lubiana metodologia na całym świecie, która została również zastosowana w tym rozwiązaniu. Pod komunikację program niewiele może zaoferować, ponieważ jest to tylko system komentarzy na zadaniach. Projekty i finanse to dwa współgrające ze sobą aspekty. W InstaGantt masz możliwość szacowania kosztów, a także określania stawki godzinowej dla pracowników – to pozwoli w podstawowym stopniu zarządzać budżetem projektów i ich rentownością. Dodatkowym atutem jest prosty moduł do zarządzania ryzykiem danego projektu, co rzadko jest spotykane w tego typu programach.


InstaGantt to ciekawe rozwiązanie, posiada kilka zaawansowanych funkcjonalności, natomiast nie jest to system, który sprawdzi się w większej firmie, która chce profesjonalnie zarządzać projektami. Jest to program, który bardziej przeznaczony jest do zarządzania zadaniami w różnej, przejrzystej formie. Niestety w InstaGantt praktycznie nie ma supportu i wsparcia – jedyny kontakt to… adres e-mail. Ciężko wdrażać tego typu system bez pomocy ze strony dostawcy. Cały program jest dostępny tylko w języku angielskim, cena nie jest najniższa, ale do zaakceptowania.

Cena dla 50 użytkowników w pełnej funkcjonalności: 250$/miesiąc


 

TeamHood


TeamHood - wykres Gantta

TeamHood to system do zarządzania projektami z zaimplementowanym wykresem Gantta. Jest to rozwiązanie, które oferuje wiele dodatkowych funkcjonalności, m.in. pod kątem pracy zadaniowej, komunikacji zespołowej, mierzenia czasu pracy czy wielu metryk w metodologii Agile.


Program nie posiada zbyt intuicyjnego i przejrzystego interfejsu, natomiast wygląda na funkcjonalny, o ile oczywiście do tych funkcjonalności uda się dotrzeć. W TeamHood każdy projekt podzielisz na zadania, a także podzadania – cały projekt natomiast zobaczysz oczywiście na wykresie Gantta. Znajdziesz tutaj wszystkie podstawowe funkcjonalności, m.in. będzie to zarządzanie terminami metodą drag & drop z poziomu osi czasu, tworzenie zależności i powiązań, a także kontrolowanie postępu i realizacji na diagramie Gantta. Pozwala to sprawnie stworzyć harmonogram projektu.


Zarządzanie zadaniami odbywa się za pomocą tablic Kanban
, co wiąże się oczywiście z tradycyjnymi możliwościami zadaniowymi do wykorzystania. W kwestii komunikacji zespołu, narzędzie może zaoferować jedynie pracę zadaniową z komentarzami, system powiadomień czy wspólną pracę na plikach i dokumentów – to raczej mało, ponieważ są to podstawy każdy systemu tego typu.


Warto odnotować, że w TeamHood odnajdziemy opcję kontrolowania obłożenia pracowniczego, co pokazane jest oczywiście na osi czasu. Tutaj zbiera nam się skumulowany widok zadań przypisanych do pracowników w przełożeniu na wykres Gantta. System proponuje również funkcjonalność mierzenia czasu pracy, a także generowania raportów czasowych. Metryki Agile to natomiast wiele ciekawych widoków, dzięki którym zobaczysz m.in. na jakim etapie pracy jesteś, co zostało zrealizowane, a co jeszcze nie. Wszystko jest przedstawione na zasadzie wykresów kołowych bądź słupkowych, więc jest to przystępna forma wizualna.


TeamHood to narzędzie, które funkcjonalnie może się podobać, natomiast interfejs pozostawia wiele do życzenia. Nie jest też dopracowane w 100%, prawdopodobnie dopiero się rozwija i być może za jakiś czas będzie ważnym graczem rynkowym w temacie systemów do zarządzania projektami. Obecnie dostępne jest w językach angielskim, niemieckim oraz litewskim. Cena również nie zachwyca – w tej granicy cenowej raczej można znaleźć dużo lepsze rozwiązania w przystępnej formie wizualnej.


Cena dla 50 użytkowników w pełnej funkcjonalności: 450$/miesiąc

 


 

GanttPro


Gantt Pro, wykres Gantta, program do zarządzania projektami

GanttPro to program do zarządzania projektami bazujący na wykresie Gantta. Sprawdzi się idealnie do planowania i kontrolowania projektów w formie wizualnej, a także do zarządzania obłożeniem Twojego zespołu. Biorąc pod uwagę samą macierz Gantta, jest to jeden z najbardziej funkcjonalnych systemów na rynku – oferuje dużo funkcjonalności do wykorzystania, przy tym jest to uznany i doceniany system przez wiele zagranicznych firm. Na pewno warto się bliżej przyjrzeć.


Program w telegraficznym skrócie pozwala sprawnie zarządzać projektami z wykorzystaniem wykresu Gantta, daje możliwości do zarządzania zadaniami czy połączenia zespołów projektowych. Znajdziesz tam również proste zarządzanie budżetem projektów czy opcję do mierzenia czasu pracy. Wykres Gantta w tym rozwiązaniu to sporo funkcjonalności do wykorzystania. Pozwala na jednym widoku metodą drag & drop planować i dostosowywać terminowo cały projekt. Dodatkowo, w zadaniach przedstawionych na diagramie Gantta widoczne są takie kwestie jak:

  • Status
  • Priorytet
  • Czas trwania
  • Czas planowany
  • Koszt
  • Progres realizacji
  • Osoby przypisane


W GanttPro dostępny jest widok portfolio projektów, co również przedstawione jest na wykresie Gantta. Pozwala to globalnie spojrzeć na wszystkie projekty w naszej firmie i od razu z tego widoku podjąć stosowną aktywność, jeśli zauważysz jakieś mniejsze lub większe mankamenty. Planowanie projektów to w tym rozwiązaniu to oczywiście również Gantt – tutaj do wykorzystania masz m.in. kamienie milowe, definiowane kolumny, zależności i powiązania oraz odpowiednie filtry. Cały wykres zawsze możesz wyeksportować do przeróżnych formatów pliku, a także – co ciekawe – udostępnić na zasadzie publicznego linku dla osób zewnętrznych.


W GanttPro nie może oczywiście zabraknąć możliwości wyznaczania ścieżki krytycznej, opcji mierzenia czasu pracy czy zarządzania plikami i dokumentami. To wszystko jest dostępne. Ciekawym rozwiązaniem jest kalendarz danego projektu, gdzie dodatkowo cały projekt zostanie przedstawiony na widoku kalendarza – to jedna z dodatkowych opcji do wykorzystania, co wyróżnia GanttPro.


Reasumując, GanttPro to rozbudowany program do zarządzania projektami, który w dużej części oparty jest oczywiście na wykresie Gantta. Jeśli lubisz wizualne przedstawienie projektu, a także potrzebujesz wielu funkcjonalności na diagramie, GanttPro to może być rozwiązanie dla Ciebie. Początki w GanttPro nie są łatwe, trzeba się przestawić na troszeczkę inną metodologię pracy – nie jest to typowe narzędzie do zarządzania projektami, zostało inaczej zaprojektowane. W tym systemie dostępnych jest kilka języków, niestety bez polskiego. Cena nie odstrasza, aczkolwiek nie jest niska.


Cena za 50 użytkowników w pełnej funkcjonalności: 300$/miesiąc

 

Wybór programu do zarządzania projektami nie jest łatwym zadaniem. Zawsze trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii – oczywiście warto się skupić na funkcjonalności, potrzebach firmy, a także intuicyjności w użytkowaniu. Zadanie jeszcze cięższe, jeśli zależy nam na zaawansowanym wykresie Gantta. Przy wyborze warto się zastanowić, jakie proporcje zachować. Czy wykres Gantta ma być dla mojego zespołu dodatkowym atutem do planowania i kontroli projektów czy to cały system miałby być oparty właśnie na tym rozwiązaniu? Wybór należy do Ciebie 🙂

Facebook
Twitter
LinkedIn