Logo IC Project
Skupione kobiety w rozmowie

Jak się skupić? Poznaj 7 sprawdzonych sposobów na koncentrację.

Spis treści

Z pewnością każdy z nas zna to uczucie, gdy siada do pracy z listą zadań do wykonania, ale ciągle nas coś rozprasza. Powiadomienia z mediów społecznościowych, prywatne telefony czy też siedzący w pobliżu kolega w pracy. Do wykonywania najbardziej złożonych i wymagających zadań potrzebujemy koncentracji. Bez niej efekty są znacznie gorsze. W naszym artykule wskażemy Ci sprawdzone sposoby, które pokażą, jak się skupić. Nie ma jednej złotej zasady, ale jest kilka działań, które mogą pomóc poprawić Twoją koncentrację.

Wykorzystaj listę to-do dla organizacji swojej pracy.

Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest mieć dokładny plan. Dzięki temu, zawsze będziemy mieć wyobrażenie o tym, co powinniśmy zrobić danego dnia. Pozwala to skoncentrować się na zadaniu. Koniec z rozpraszaniem uwagi i przeskakiwaniem między wątkami. Warto zacząć od zadania, które jest priorytetem. Jeśli nie wiesz, jak się skupić, organizacja pracy może być prawdziwym kluczem do sukcesu w tej sytuacji i poprawy Twojej koncentracji .

Najlepiej przygotować taką listę przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem, aby rano móc pójść do pracy z jasną wizją tego, co mamy do zrobienia. Każde wykonane zadanie najlepiej od razu skreślić, jest to bardzo skutecznym motywatorem do dalszych obowiązków. W ten sposób będziesz lepiej przygotowany do przejścia do następnej czynności. Dodatkowo można określić czas, jaki chcemy poświęcić na wykonanie polecenia. To również zmobilizuje do skutecznego działania w koncentracji.

Zastanawiasz się pewnie, jak zrobić skuteczną listę zadań. To bardzo proste, a dużą pomocą w obecnych czasach są specjalistyczne narzędzia do zarządzania zadaniami lub technologia umożliwiająca stworzenie listy to-do.

Lista to-do.

Jeśli chcesz, sprawdź narzędzie IC Project, które służy do skuteczniejszego zarządzania zadaniami. Zdefiniujesz swoje zadania, określisz ich termin, a dodatkowo będziesz zarządzać całym procesem realizacji. Zawsze wiesz co i na kiedy jest do wykonania – to w ogromnym stopniu poprawi Twoją organizację pracy, a przy tym koncentrację na zaplanowanych obowiązkach. Dodatkowo zadania masz zwizualizowane na wiele sposobów – od tablicy Kanban, przez formę listy, aż po wspomnianą w tym punkcie listę to-do.

Technologia to najpopularniejsze rozwiązanie, natomiast listę zadań możesz zrobić w dowolny sposób. Nie ma znaczenia, gdzie zapisujesz. Ważne, aby zadania były w jednym miejscu. Użyj kalendarza, kartki papieru, smartfonu, lub wspomnianej aplikacji do zarządzania zadaniami. Dzięki takiej liście, nie tracisz czasu i uwagi na zbędne myśli. Po każdym jednym zadaniu, które wykonasz, skreślasz je z listy i przechodzisz do następnego. Twoja praca stanie się bardziej zorganizowana i przejrzysta, a to docelowo pozwoli Ci się skupić na obowiązkach. Sprawdź to w praktyce, a na pewno nie pożałujesz względem swojej koncentracji.

Odstaw telefon na bok lub wyłącz powiadomienia dla lepszej koncentracji.

Nie znamy obecnie większego rozpraszacza od smartfonu. Ciągła ciekawość, co nowego na mediach społecznościowych, przeglądanie ulubionych stron czy odpisywanie na bieżąco na wiadomości jest nawykiem większości osób. Ciężko nam się skupić, jeśli koncentrację kierujemy w kilku kierunkach. Popatrzenie na chwile w ekran zamienia się w godziny przeglądania ulubionych aplikacji. Wyłącz telefon lub powiadomienia z aplikacji.

Obecnie większość systemów mobilnych oferuje specjalne możliwości do wyciszania powiadomień na wybrany okres – to świetne rozwiązanie, aby dostosować to, co dla nas istotne, a co może poczekać na naszą przerwę. Dla Twojej skuteczności będzie to prawdziwym krokiem milowym, aby koncentracja weszła na wyższy poziom. Jeśli zadajesz sobie pytanie: jak się skupić? Znasz już na to odpowiedź, odłożenie Twojego telefonu na bok będzie pierwszym krokiem, który zagwarantuje pełne skupienie na obowiązkach do wykonania.

Pamiętaj, że każda osoba ma nieco inną specyfikę pracy i bardzo często dla sprzedawcy totalne odłożenie telefonu na bok niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem. We wszystkim musisz zachować zdrowy rozsądek. Najgorsze są media społecznościowe, które są zaprojektowane w ten sposób, aby pozyskiwać Twoją uwagę w momentach, kiedy jej nie posiadają. Dlatego też szczególnie dobrym rozwiązaniem dla poprawy skupienia będzie pozbycie się powiadomień właśnie z tych aplikacji na czas, kiedy chcesz swoją uwagę poświęcić na kluczowe zadania do wykonania. Koncentracja jest bardzo ważna, w ten sposób o nią zadbasz.

Dbaj o nawodnienie organizmu i regularne spożywanie posiłków – to pośrednio wpłynie na lepszą koncentrację!

Dieta jest niezwykle ważna w funkcjonowaniu każdego człowieka – ma wpływ na wiele naszych wewnętrznych procesów. Doskonale zdajesz sobie sprawę, że będąc głodnym, niekoniecznie możesz się skupić na swoich zadaniach. Analogiczna sytuacja przypada na Twoje odwodnienie. Dlatego też musisz dbać o nawodnienie organizmu, a także regularne spożywanie posiłków. Twój organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do pewnej rutyny, więc kluczowe będzie jej wypracowanie. Jeśli w odpowiednim czasie dostarczysz wymaganą ilość wody, a także dobrych jakościowo posiłków, zobaczysz efekty w swoim funkcjonowaniu.

Kobieta pijąca kawę.

Zdrowa i zbilansowana dieta będzie miała przełożenie na Twoje skupienie i koncentrację, ale także wiele innych procesów. Krótko mówiąc, będziesz się lepiej czuć w swoim ciele, a to kluczowe, aby poprawiać własne wyniki na wielu płaszczyznach. Dla maksymalizacji koncentracji, staraj się jeść wysokiej jakości produkty, bo tzw. śmieciowe jedzenie nie będzie dobrym rozwiązaniem, a Twój organizm prędzej czy później to zweryfikuje względem negatywnego podejścia do Twojego skupienia. Zobacz zasady zdrowego żywienia.

Kiedy jesteśmy odwodnieni, wiele procesów ulega również spowolnieniu. Nawet niewielki brak wody osłabia nas i sprawia, że ​​pracujemy mniej wydajnie. Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje paliwa, a tym paliwem w przypadku każdego człowieka jest pożywienie oraz nawodnienie. Nasze myśli często wracają do tego, co będziemy jeść i jak bardzo jesteśmy spragnieni. Jeśli chcesz się lepiej skupić na zadaniach, zadbaj o to, a Twoja praca nabierze prawdziwego kolorytu.

Zadbaj o stanowisko pracy! To pozwoli Ci się lepiej skoncentrować!

Schludne miejsce do pracy pomaga w koncentracji. Zadbaj o to, aby było czyste i zorganizowane. Zbędne przedmioty odwracają nasza uwagę. Najlepiej ograniczyć miejsce pracy do niezbędnych narzędzi, które rzeczywiście mogą być potrzebne w Twojej pracy. Czyste otoczenie pomaga w skupieniu.

Wiele badań wskazuje również na pomoc względem zieleni i kwiatów, które mogą urozmaicić Twoje biuro oraz stanowisko pracy. Kolor zielony zawsze wspiera Twoją koncentrację oraz skupienie. Pamiętaj również o wietrzeniu pomieszczenia. To metoda, która sprawdza się w codziennym funkcjonowaniu i praktykowana jest nawet we wczesnoszkolnej edukacji. To często załatwia problemy z koncentracją i kreatywnością, a nawet często pojawiającą się sennością. Jeśli więc chcesz poprawić aspekt Twojego skupienia, postaw na zieleń oraz dobrze przewietrzone miejsce Twojej pracy. To się sprawdza i jest bardzo skuteczne.

Stanowisko pracy.

W Twoim stanowisku pracy ważny jest wygodny fotel, najlepiej z regulacją. To nie tylko będzie wpływało na przyjemną pracę, ale również na potencjalne aspekty zdrowotne. Zła postawa podczas całodniowego siedzenia przy biurko może spowodować skrzywienie Twojego kręgosłupa i wiele innych negatywnych skutków. Jeśli wiesz, że niektóre z przedmiotów wykorzystujesz często, zostaw je w zasięgu swojej ręki – to przyśpieszy Twoją pracę i nie będzie powodowało oderwania się od realizowanego obowiązku. W momencie odejścia nasza koncentracja znacznie spada, a wtedy często wrócić na pułap pierwotny.

Zagwarantuj sobie przerwy w pracy. Każda przerwa docelowo powinna wpłynąć na lepsze skupienie i wyższą produktywność!

Długie godziny siedzenia przed laptopem nie sprzyjają produktywnej pracy. Światło emitowane z ekranu męczy wzrok i powoduje zmęczenie. Nie możesz pracować nieprzerwanie kilka godzin, bo to prawdziwe zabójstwo dla Twojego zdrowia i produktywności. Potrzebujesz odpoczynku, choćby po to, żeby trochę się zregenerować, odejść od komputera i zażyć nieco innego środowiska. Dzięki krótkim przerwom dzień w pracy staje się mniej monotonny.

Czy wiesz, że jeśli pracujesz przy komputerze to po każdej przepracowanej godzinie przysługuje Ci 5 minut przerwy? To mówi kodeks pracy i jest to świetnym zobrazowaniem sytuacji, jak negatywnie może wpływać na naszą produktywność nieprzerwana praca przed ekranem. Trzeba mieć to na uwadze i rzeczywiście z głową planować swoje przerwy, aby zadbać o maksymalizację Twojego skupienia w codziennych obowiązkach.

Wiele nowoczesnych firm nie zwraca uwagi na kodeks i dba o pozytywne doświadczenia każdego z pracowników. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że z niewolnika nie ma pracownika, a więc chcemy spowodować, aby każdy z zespołu lubił to, co robi. Wiele firm tym samym zapewnia specjalne strefy do odpoczynku w biurze, czy miejsca, które pozwalają oderwać się od codziennych obowiązków, m.in jest to chillout room gwarantujący kilka aktywności.

Pamiętaj również, że w tym szaleństwie musi być zdrowy rozsądek i trzeba jednak pamiętać, że w pracy jesteś po to… aby pracować. Wielu pracowników lubi naciągać nieco swoje przerwy i tym samym z ich produktywności niewiele pozostaje pozytywnego. Zaplanuj swoje przerwy, realizuj je, ale wszystko z głową, aby to wpłynęło na poprawę Twojej produktywności.

Zadbaj o swój sen. Jeśli nie wiesz, jak się skupić, rozwiązaniem może być Twój sen.

Sen pełni ogromną rolę w naszym życiu. Jest dla nas regeneracją nie tylko fizyczną, ale również psychiczną. Jeśli śpisz wystarczająco dużo godzin, Twoja praca jest efektywna, a przy tym przyswajasz szybciej wiedzę. Ważna jest nie tylko długość snu, ale także jego jakość. Aby szybciej i łatwiej zasnąć, unikaj niebieskiego światła tuż przed zasypianiem. Jego obecność to informacja dla mózgu, że trwa dzień, przez co pojawiają się problemy z zaśnięciem.

Skupiony mężczyzna z notatnikiem.

Specjaliści zalecają, że 8 godzin to optymalna długość snu. Wbrew pozorom, zbyt długi sen to nie jest dobre rozwiązanie, dlatego najlepiej znaleźć w tym popularny złoty środek. Niezwykle ważna jest ponownie rutyna do której Twój organizm bardzo szybko się przyzwyczaja. Jeśli codziennie będziesz kłaść się spać i wstawać o podobnej porze, Twoje ciało to szybko odczyta i będzie sygnalizowało na każdym kroku. Po pewnym czasie, nie będziesz potrzebować nawet budzika, bo i tak się obudzisz o określonej porze. Skuteczny sen wpłynie na poprawę Twojej koncentracji, a to docelowo na wyższą produktywność.

Znasz zapewne sytuację, kiedy przychodzisz do firmy po bardzo marnej nocy. Zdarzyła się impreza lub po prostu noc okazała się nieprzespana. Nie możesz się na niczym skupić, a Twój organizm nie jest w stanie funkcjonować. To idealnie obrazuje, jak Twoja koncentracja może być zachwiana poprzez negatywny sen. Zadbaj o poprawne wysypianie się, to bardzo ważne.

Aktywność fizyczna kluczem do sukcesu w Twojej koncentracji.

Aktywność fizyczna ma bardzo pozytywny wpływ na umysł. Znane powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” to coś więcej niż banał. Systematyczny oraz dobrze wykonany trening ma korzystny wpływ na cały organizm i pomaga zwiększyć jego efektywność. Każda aktywność fizyczna generuje mnóstwo endorfin, które dodają energii. Najlepiej ćwiczyć regularnie, minimum dwa razy w tygodniu, aczkolwiek większa ilość ćwiczeń będzie miała jeszcze więcej pozytywnych skutków dla Twojego organizmu. Aktywność fizyczna to bardzo często odskocznia dla codziennej rutyny. Wbrew pozorom, Twój umysł podczas ćwiczeń będzie odpoczywał, a kluczową różnicę dla swojego organizmu zobaczysz tuż po treningu.

Rodzajów aktywności mamy wiele. Bardzo popularne jest bieganie lub siłownia. W przypadku pierwszej propozycji nie potrzebujesz praktycznie żadnego sprzętu oprócz wygodnych butów. Biegniesz w teren i walczysz ze sobą. W miastach mamy dostępnych wiele siłowni, które oferują sprzęt do ćwiczeń indywidualnych, ale również wiele zajęć grupowych. To kolejne świetne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy o treningu. Pracujemy z trenerem, wykonujemy określone ćwiczenia i mamy zapewnioną poprawność treningu.

Sport oferuje wiele dla każdego – tenis, siatkówka, joga czy cokolwiek innego. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie chcesz wychodzić ze swojej strefy komfortu, świetne są również domowe ćwiczenia na macie. Żyjemy w takich czasach, że mamy dostępnych wiele merytorycznych materiałów z ćwiczeniami w domu. Wystarczy wyciągnąć te informacje i wdrożyć na własnej macie lub dywanie w salonie. To żaden problem, a świetne rozwiązanie. Im szybciej wdrożysz aktywność do swojego życia, tym szybciej Twoja koncentracja wejdzie na wyższy poziom. Twój organizm musi otrzymać odskocznię od codzienności, a to docelowo pomoże Ci się skupić w codziennych obowiązkach. Wiele procesów jest powiązanych.

Facebook
Twitter
LinkedIn