Wyjedź z IC Project na majówkę!

20%
w rozliczeniu rocznym dla min. 10 użytkowników

Logo IC Project
Certificate in project management

Certyfikat z zarządzania projektami – jaki wybrać i dlaczego?

Strona główna / IC Project Blog / Certyfikat z zarządzania projektami – jaki wybrać i dlaczego?

Spis treści

Wiele osób na poszczególnych szczeblach swojej ścieżki zawodowej zastanawia się czy warto zdecydować się na certyfikat w zarządzaniu projektami. Bez wątpienia opinii na ten temat jest mnóstwo, ale certyfikaty Prince2, PMI lub IPMA to wielki atut dla każdego cenionego się project managera. Dlaczego więc warto?

 

Certyfikat umocni Twoją markę osobistą

Często samo doświadczenie w zakresie zarządzania projektami może nie wystarczyć, aby przekonać do siebie pracodawcę. Ponadto, podczas rozmowy kwalifikacyjnej trudno zaprezentować posiadaną wiedzę praktyczną i teoretyczną w danej tematyce. Właśnie dlatego, warto zainwestować w certyfikację.

Będzie ona potwierdzeniem Twoich umiejętności oraz poziomu wiedzy. Wskaże również, jaka ścieżka kariery Cię interesuje i czy jesteś zdecydowany rozwijać się w konkretnym kierunku. Staniesz się wiarygodny w oczach rekrutera oraz pracodawcy. Dodatkowo, zdobycie dokumentu motywuje do zdobywania kolejnych kwalifikacji, gdyż certyfikaty są ograniczone czasowo. Trzeba potwierdzić swój rozwój zawodowy, aby przedłużyć ich ważność.

Pracodawca również powinien być zainteresowany tym, by jego pracownicy posiadali odpowiednie szkolenia. Certyfikaty prezentują się dobrze nie tylko w CV. Firma zatrudniająca osoby z udokumentowaną wiedzą, zyskuje nowych kontrahentów. Co więcej, inwestycja w szkolenia pozytywnie wpływa na konkurencyjność wysyłanych ofert i zwiększa szanse na zdobycie zlecenia. Wreszcie, certyfikat warunkuje wyższe zarobki. Jak pokazują badania i raport Earning Power: Project Management Salary Survey, 10th edition, project managerowie posiadający dokument ze szkolenia mogą liczyć na nawet 30% większe zarobki niż osoby bez certyfikatu.

 

Wybór certyfikatu uzależniony jest od doświadczenia zawodowego

Najbardziej prestiżowe certyfikaty wymagają udokumentowanego doświadczenia zawodowego, dlatego nie wszyscy mogą wziąć udział w danym szkoleniu. Jeśli dopiero rozpoczynasz kształtować swoją ścieżkę kariery i nie posiadasz doświadczenia, wybierz Prince2 Foundation. Prince (Projects In Controlled Environments) to metodyka zarządzania projektami oparta na produktach, stosowana do zarządzania projektami wszelkiego rodzaju. Natomiast Prince2 Foundation jest egzaminem podstawowym, który nie wymaga wiedzy czy praktyki w zakresie zarządzania projektami. Szkolenie Prince2 Foundation trwa najczęściej trzy dni.

Kolejnym krokiem w certyfikacji powinno być zdobycie Prince2 Practitioner. Często certyfikaty są oferowane w pakiecie. Dobrze jest zdecydować się na oba, ponieważ takie szkolenie trwa tylko dwa dni dłużej, a gwarantuje zdobycie znacznie większego zakresu wiedzy.

Najtańsza opcja to nie zawsze najlepszy wybór

Ceny szkolenia wraz z egzaminem Prince2 Foundation zaczynają się od 1000 złotych, natomiast Prince2 Practitioner są kilkaset złotych droższe, wybierając pakiet obu, można trochę zaoszczędzić. Nie zawsze jednak warto decydować się na najtańsze szkolenie. Jeśli zależy nam na poszerzeniu swojej wiedzy i nauczeniu się czegoś nowego, wybierzmy trenera, który to zagwarantuje. Przed dokonaniem wyboru należy zapoznać się z opiniami na temat szkoleń w internecie lub zasięgnąć zdania wśród znajomych.

PMI – certyfikat najbardziej znany, potwierdzający praktykę

Najbardziej znanym certyfikatem w świecie project managerów jest ten przyznawany przez PMI (Project Management Institute). To także jeden z najstarszych certyfikatów. Co ważne, uznaje i ceni się go na całym świecie. Jego ważność wynosi trzy lata, później, spełniając odpowiednie wymogi, można ją przedłużyć. Istnieje kilka certyfikacji, m.in.:

 • Project Management Professional (PMP),
 • Program Management Professional (PgMP),
 • Portfolio Management Professional (PfMP),
 • PMI Agile Certified Practitioner (PMI-ACP),
 • PMI Professional in Business Analysis (PMI-PBA),
 • PMI Risk Management Professional (PMI-RMP),
 • PMI Scheduling Professional (PMI-SP).

Do żadnego ze szkoleń nie można podejść bez udokumentowanego doświadczenia i wiedzy. Wymagania, które trzeba spełniać, aby móc uzyskać poszczególne dokumenty różnią się, jednak zawsze zwraca się uwagę na praktykę, przynajmniej trzy lata, oraz dziesiątki godzin szkoleń z zakresu zarządzania projektami.

Certyfikaty IPMA to cenione na świecie potwierdzenie wiedzy i doświadczenia

Drugą, najbardziej znaną międzynarodową organizacją zrzeszającą kierowników projektów jest IPMA (International Project Management Association). Ich certyfikaty obejmują cztery poziomy:

 • Poziom D – Certified Project Management Associate,
 • Poziom C –Certified Project Manager,
 • Poziom B –Certified Senior Project Manager,
 • Poziom A –Certified Projects Director.

Podobnie, jak w przypadku certyfikatów PMI, wymagane jest udokumentowane doświadczenie oraz wiedza z zakresu zarządzania projektami. Dokument ten wydaje się na okres pięciu lat. Po upływie tego okresu należy go przedłużyć. Posiadanie certyfikatu IPMA jest wciąż bardzo wartościowe i dobrze widziane na rynku pracy.

Certyfikat to za mało

Pracownicy branży IT powinni rozważyć zdobycie certyfikatu SCRUM. To zwinna, zgodna z Agile, metodyka zarządzania projektami. Oczywiście żadne certyfikaty nie zastąpią wiedzy oraz doświadczenia, dlatego najlepiej móc się pochwalić zarówno jednym, jak i drugim. Obecnie na rynku pracy bardzo dużym atutem project managera jest znajomość odpowiedniego narzędzia do zarządzania projektami. Wiele firm wymaga znajomości tego typu oprogramowania, ponieważ program jest nieodłącznym elementem zarządzania projektami.

Warto przyjrzeć się m.in.:

 • IC Project to polskie oprogramowanie, jednak mocno konkurencyjne w stosunku do zagranicznych systemów. Jest to program bardzo intuicyjny, posiadający wszystko, co niezbędne przy zarządzaniu projektami, a także wiele dodatkowych funkcjonalności np. kalendarz, komunikator, wewnętrzny CRM, fakturowanie, kontrolę czasu pracy i wiele innych,
 • Jira to rozbudowane narzędzie do zarządzanie projektami skierowane przede wszystkim do twórców oprogramowania. Jira posiada mnóstwo funkcjonalności, ale niestety jest ciężkim programem do nauki i wdrożenia,
 • MS Project jest rozwiniętym oprogramowaniem do zarządzania projektami, gdzie można znaleźć wiele funkcji pod kątem kontrolowania i planowania projektów. Niestety podobnie jak Jira, jest to duże i dość skomplikowane narzędzie

 

Wybierz certyfikat zgodny ze ścieżką kariery

Zarządzanie projektami to bardzo przydatny szereg umiejętności i wiedzy na dzisiejszym rynku pracy. Choć mówiąc o zarządzaniu projektami, myślimy o IT to kierownikiem projektów można stać się również w innych branżach. Podobnie jest z certyfikatami. Dokumentów potwierdzających umiejętności w zakresie zarządzania istnieje bardzo dużo. Podczas wyboru szkolenia warto zastanowić się, jakie nadzieje z nim wiążemy i co chcemy, dzięki niemu uzyskać. Wybierajmy kierując się całą ścieżką naszej kariery.

[CTA]

Facebook
Twitter
LinkedIn

Załóż darmowe konto

Bez karty płatniczej • Darmowy na zawsze

Załóż darmowe konto i przetestuj możliwości IC Project

Umów się na darmową prezentację z naszym specjalistą