Wyjedź z IC Project na majówkę!

20%
w rozliczeniu rocznym dla min. 10 użytkowników

Logo IC Project
cloud project management

Jaki potencjał mają rozwiązania chmurowe? Czy warto korzystać?

Strona główna / IC Project Blog / Jaki potencjał mają rozwiązania chmurowe? Czy warto korzystać?

Spis treści

Wartość rynku usług cloud dynamicznie wzrasta już od kilku lat. Według raportu ComputerWorld TOP200 Edycja 2019 w Polsce został przekroczony poziom 1 miliarda złotych, czyli 300 milionów dolarów. Światowy rynek chmurowy jest za to wart już ponad 200 miliardów dolarów. Badania firmy Gartner wskazują na to, że w 2020 roku można spodziewać się dochodu wynoszącego 250 miliardów, a w następnych latach jeszcze więcej! Wiąże się to z coraz większą świadomością zalet i korzyści, które przynoszą rozwiązania chmurowe wśród przedsiębiorców.


Czym są rozwiązania chmurowe?

Rozwiązania chmurowe to usługi polegające na udostępnianiu przedsiębiorcom i innym kontrahentom takich zasobów, jak:

  • moc obliczeniowa,
  • przestrzeń dyskowa,
  • środowisko programistyczne,
  • gotowe aplikacje.

W ramach wspomnianych usług za obsługę całej infrastruktury odpowiada dostawca, a klient płaci jedynie za wykorzystane zasoby. Dzięki przeniesieniu odpowiedzialności za usługę na podmiot oferujący produkt, samo przedsiębiorstwo korzystające z danych rozwiązań może skupić się na wykorzystaniu ich w jak najefektywniejszy sposób. Rozwiązania w chmurze mogą być oferowane w różnych modelach:

Infrastructure as a Service (IaaS)

Dostawca odpowiada jedynie za zarządzanie infrastrukturą chmury, a pozostałe aspekty jej działania – takie jak systemy operacyjne, aplikacje i przestrzeń dyskowa – pozostaje pod pełną kontrolą klienta. W związku z tym to on jest odpowiedzialny za ich prawidłowe działanie, co często wiąże się z koniecznością posiadania własnego działu IT.

Platform as a Service (PaaS)

Klient otrzymuje w tym modelu jedynie dostęp do środowiska programistycznego niezbędnego do tworzenia i zarządzania aplikacjami. Koszt usługi jest zależny od stopnia wykorzystania mocy obliczeniowej.

Software as a Service (SaaS)

Ten model ma największy udział w dochodach rynku chmurowego i stanowi ponad połowę jego wartości. Klient otrzymuje dostęp do aplikacji działającej w chmurze. W związku z tym odpowiedzialność za działanie usługi leży w całości po stronie dostawcy, a usługobiorca może skupić się na korzystaniu z oprogramowania.

Oprócz rodzajów dostarczania usług w chmurze, na rynku występują różne modele wdrażania chmury w przedsiębiorstwach. Możesz zdecydować się na wprowadzenie rozwiązań chmurowych w swojej firmie na trzy sposoby:

Chmura publiczna

W tym modelu posiadacz infrastruktury, czyli usługodawca, udostępnia moc obliczeniową oraz przestrzeń dyskową wielu klientom jednocześnie. Może to wywołać wątpliwości u osób, które bardzo cenią sobie bezpieczeństwo, jednak to rozwiązanie nie powoduje żadnych zagrożeń, a przy tym ma wiele zalet, do których zaliczamy przede wszystkim:

  • niskie koszty usługi,
  • dużą swobodę w zarządzaniu liczbą zasobów bez przestojów w pracy aplikacji czy systemu,
  • łatwy dostęp do dodatkowych usług, oprogramowania czy pomocy technicznej.

Chmura prywatna

W tym modelu cała infrastruktura jest wykorzystywana przez jeden podmiot – Twoją firmę. Usługę może dostarczać zewnętrzna firma lub wydzielona część zespołu IT wewnątrz organizacji. Stosując ten rodzaj chmury, zapewniasz swoim danym najwyższe bezpieczeństwo, co może być bardzo ważne w przypadku przechowywania poufnych danych. Jednak stanowi dużo większy wydatek w porównaniu do rozwiązania publicznego.

Chmura hybrydowa

Jeśli szukasz połączenia zalet obu powyższych modeli wdrażania chmury, ten model jest dla Ciebie stworzony. Część danych może być przechowywana w chmurze prywatnej, a część w chmurze publicznej. Dzięki temu znajdziesz miejsce zarówno na dokumenty zawierające dane wrażliwe, jak i na aplikacje wymagające dużej mocy obliczeniowej. W ten sposób jesteś w stanie zachować ciągłość pracy nawet w krytycznych momentach.


Zalety rozwiązań chmurowych

Zastanawiasz się, czy korzystanie z usług oferowanych przez dostawców rozwiązań chmurowych jest odpowiednie dla Twojej firmy? Poznaj kilka najważniejszych korzyści, które możesz zyskać. Dzięki temu będziesz w stanie określić, czy to jest właśnie to, czego potrzebujesz.

Pełna skalowalność

Wykorzystanie standardowych rozwiązań przechowywania danych czy nabycia mocy obliczeniowej często zmusza Cię do kompromisów. Jednak chmura pozwala na dobranie odpowiedniej ilości zasobów na każdą sytuację. Niezależnie od tego, czy Twoje przedsiębiorstwo dopiero pojawiło się na rynku, czy intensywnie się rozwija, bez problemu możesz dostosować usługi do swoich potrzeb.

Przydaje się to także, jeżeli specyfika Twojej działalności wymaga elastyczności w zakresie mocy obliczeniowej zależnie od okresu. W chwilach zastoju, kiedy własna infrastruktura serwerowa byłaby nieużywana, Ty możesz po prostu ograniczyć zasoby u swojego usługodawcy, co przy okazji przyniesie Ci oszczędności.

Ograniczenie kosztów

Zakup serwerów i obsługa ich wymaga sporych nakładów finansów. Może to być bolesne szczególnie w początkowych etapach rozwoju Twojej firmy. Korzystając z usług chmurowych, obowiązki dotyczące utrzymania infrastruktury przenosisz na dostawcę. Dział IT może zająć się sprawami, które są dużo ważniejsze dla działania przedsiębiorstwa. Dodatkowo płacisz tylko za te zasoby, które wykorzystasz.

Dostępność w każdym miejscu i o każdym czasie

Jeżeli korzystasz z usług chmurowych, możesz używać ich niezależnie od tego, gdzie jesteś, jaka jest godzina albo z jakiego urządzenia korzystasz. W ten sposób usprawniasz tak ważne aspekty działalności, jak:

  • komunikacja,
  • współpraca,
  • przepływ pracy w organizacji.

Na wspomnienie zasługuje także dostęp do nieograniczonej mocy obliczeniowej, dzięki czemu szybkość wykonywania działań jest niezależna od specyfikacji używanego sprzętu. Dzięki temu prace mogą postępować jeszcze szybciej i wydajniej, a same aplikacje wykorzystywane w Twojej działalności są zawsze zaktualizowane bez wykonywania kolejnych instalacji na każdym z urządzeń.

Bezpieczeństwo rozwiązań chmurowych

Wszystkie przechowywane i przetwarzane dane są szyfrowane. Dzięki temu nie ryzykujesz, że Twoje pliki wpadną w niepowołane ręce. Masz nad nimi pełną kontrolę i decydujesz komu i na jak długi okres je udostępniasz. W ramach usług opartych na technologii chmury usługodawcy oferują także backup, dzięki czemu nieplanowane czy przypadkowe usunięcie danych nie jest żadnym problemem. Dodatkowo w przypadku kradzieży komputera masz możliwość zdalnego wyczyszczenia urządzenia.

Ochrona środowiska

Wykorzystując infrastrukturę zewnętrzną, przyczyniasz się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, a także wykorzystania takich zasobów, jak prąd czy paliwa kopalne. Właśnie dlatego rozwiązania chmurowe są dużo bardziej przyjazne środowisku od posiadania własnych serwerów.


Sytuacja rozwiązań chmurowych na polskim rynku

Według Głównego Urzędu Statystycznego tylko 11,5% polskich przedsiębiorstw wykorzystuje rozwiązania chmurowe. Na podstawie tej danej Eurostat uplasował Polskę na 26. miejscu wśród 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Wszystkie kraje z regionu nas wyprzedzają, a na czele stoi Estonia, w której aż 33,9% firm wykorzystuje usługi oparte o chmurę.

Badania przeprowadzone przez redakcję „Computerworld” we współpracy z firmą Oktawave wskazują jednak, że mniej więcej 20% przedsiębiorstw wykorzystuje publiczną chmurę obliczeniową w trybie produkcyjnym. Dodatkowo aż 1/3 jest w trakcie implementacji rozwiązań opartych na chmurze, korzysta z nich w środowisku testowym lub jest na etapie planowania wdrażania ich. Dominują dedykowane systemy i aplikacje dostarczane w formie usługi. Chmury często są także miejscem składowania kopii zapasowych i długoterminowej archiwizacji dokumentów.

W ostatnich miesiącach dużo słyszy się także o wprowadzeniu rozwiązań chmurowych przez banki. Według ankiety przeprowadzonej przez organizację Accenture oraz Związek Banków Polskich większość banków funkcjonujących w Polsce posiada już plan wykorzystania rozwiązań chmurowych, a także strategię rozwoju i budowy aplikacji w chmurze. Przewiduje się, że wprowadzenie ich do regularnego użytku zajmie polskim instytucjom bankowym od 2 do 5 lat.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Załóż darmowe konto

Bez karty płatniczej • Darmowy na zawsze

Załóż darmowe konto i przetestuj możliwości IC Project

Umów się na darmową prezentację z naszym specjalistą