Logo IC Project
I’ll do it later

3 kroki, aby wygrać ze „zrobię to później”

Spis treści

„Co masz zrobić dziś, zrób jutro” – nie ma chyba osoby, której choć raz nie zdarzyło się wcielić w życie tej zasady. Co ciekawe, zwyczaj ten jest na tyle powszechny, że doczekał się swojej fachowej, wyrafinowanie brzmiącej nazwy – prokrastynacja. Niestety, odkładanie rzeczy na później, które często zamienia się w „nigdy”, bywa sporą przeszkodą na drodze do efektywności i skuteczności, tym bardziej, jeśli dotyczy osób prowadzących własny biznes lub zajmujących stanowiska wymagające podejmowania kluczowych decyzji. Prokrastynacja zabija regularność, usypia czujność i rozsypuje plany. Nietrudno wyobrazić sobie, do jakich skutków dla firmy lub projektu mogą prowadzić takie zaniedbania. Na szczęście można ich uniknąć. W jaki sposób? Poznaj trzy kroki, dzięki którym łatwiej przezwyciężysz chęć odkładania zadań na później.

 

Krok 1: Zastanów się, dlaczego nie chcesz tego zrobić w danym momencie

Obawa przed niepowodzeniem, słaba organizacja pracy, postrzeganie zadania jako wyjątkowo trudne lub złe oszacowanie czasu potrzebnego do jego realizacji – przyczyny odkładania kolejnych spraw na półkę z napisem „kiedyś na pewno to zrobię” mogą być różne. Bez rozpoznania wroga trudno jednak wybrać właściwą strategię do walki z nim. Jeśli coś wydaje Ci się zbyt skomplikowane, podziel to na mniejsze, łatwiejsze do wykonania zadania, które doprowadzą Cię do celu. Swoją to-do listę organizuj zawsze zgodnie z kryterium ważności – w ten sposób trudniej będzie Ci się oszukiwać, że coś jest mniej ważne i można to zrobić później. Problem z określaniem rozsądnych ram czasowych, możesz z kolei rozwiązać mierząc, jak długo zajmuje Ci realizacja poszczególnych zadań. Jeśli korzystasz z IC Project, możesz to zrobić w łatwy sposób, korzystając z modułu Zegar.

 

Krok 2: Uświadom sobie negatywne konsekwencje odkładania na później

Skutki zwlekania z działaniem nie zawsze widoczne są na pierwszy rzut oka. Ulga wynikająca z odsunięcia od siebie trudnego wyzwania, zwykle bowiem jest chwilowa natomiast konsekwencje tego mogą być znaczące. Być może masz na swoim koncie sytuację, kiedy wizja dodatkowych kosztów wynikających z zatrudnienia nowej osoby, spowodowała u Ciebie trwający miesiąc paraliż decyzyjny, przez co rozwój firmy się opóźnił. Przypomnij sobie, kiedy zdarzyło Ci się stracić klienta tylko dlatego, że oferta, która miała być perfekcyjna, ostatecznie nie powstała lub, przygotowywana na ostatnią chwilę, okazała się niewystarczająco dobra. Mało przyjemne, prawda? Zanim zatem ulegniesz pokusie odłożenia czegoś w czasie, pomyśl o negatywnych skutkach, jakie to spowoduje.

Krok 3: Po prostu zacznij działać!

Zrozumienie przyczyn i uświadomienie sobie ewentualnych strat wynikających z odwlekania realizacji danego zadania są potrzebne. Nie ma jednak lepszej strategii na walkę z prokrastynacją niż… rozpoczęcie działania. Jeżeli całość projektu wydaje Ci się zbyt przerażająca, warto na początek wybrać najprostszą czynność i od niej rozpocząć jego realizację. Musisz coś napisać? Otwórz dokument w Wordzie. Masz tendencję do odkładania w czasie przelewów? Zacznij od zalogowania się do banku. Wykonanie pierwszego, choćby najmniejszego kroku, sprawi, że dane zadanie przestanie być jedynie jednym z punktów na Twojej checkliście, ale stanie się bardziej realne. Przekształcając je w konkretny proces, łatwiej będzie Ci się zaangażować w kolejne czynności.

Pożegnanie się z prokrakstynacją i zastąpienie jej zwyczajem zabierania się za rzeczy od razu, choć niełatwe, jest możliwe. Tym, co pozwala pozbyć się niechcianego nawyku jest świadomość, co nas skłania do chronicznego odwlekania niektórych zadań oraz wytrwała praca nad sobą. Wbrew pozorom to kwestia decyzji, której podjęcia… nie warto odkładać na później.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn