Wyjedź z IC Project na majówkę!

20%
w rozliczeniu rocznym dla min. 10 użytkowników

Logo IC Project

Budżet pod lupą, czyli jak zarządzać finansami projektu?

Strona główna / IC Project Blog / Budżet pod lupą, czyli jak zarządzać finansami projektu?

Spis treści

Zadowolenie klienta, ukończenie prac w terminie, wysoka jakość finalnego produktu, zrealizowanie pierwotnych celów i założeń – czynników, które decydują o tym, że po zakończeniu projektu można odtrąbić sukces, jest wiele. Co kluczowe, wszystkie one muszą zaistnieć w ramach określonego budżetu. Można sobie tylko wyobrażać, jak wyglądałaby nasza rzeczywistość, gdyby nie to istotne ograniczenie. Póki co, zarządzanie finansami jest nie tylko zmorą niejednego Project Managera, ale przede wszystkim jednym największych wyzwań, jakim musi stawić czoło. Choć każdy projekt jest unikalny i wymaga odmiennego podejścia, istnieją pewne uniwersalne metody na opanowanie budżetu. W jaki sposób zatem prognozować koszty projektu i jak je kontrolować, aby nie obudzić się z ręką w nocniku?

Planowanie budżetu firmy lub konkretnego przedsięwzięcia to niejednokrotnie proces bardzo złożony. Elementem, bez którego nie sposób sobie wyobrazić efektywnego zarządzania finansami jest właściwe oszacowanie kosztów na samym początku. Prognoza taka nie może być oczywiście wróżeniem z fusów. Podstawą planu budżetowego są zwykle podobne działania zrealizowane w przeszłości wsparte o staranny rynkowy research i opinie specjalistów z danej dziedziny. Nie może tu również zabraknąć określonej sumy przeznaczonej na rezerwy finansowe. To, że w trakcie pojawią się nieprzewidziane wcześniej wydatki jest wpisane w ryzyko każdego projektu. Dlaczego przejście przez ten etap wymaga szczególnej uwagi? Otóż harmonogram finansowy nieprzystający do rzeczywistości to skazanie projektu na niepowodzenie już na samym wstępie.

Nawet najdokładniejsza prognoza finansowa to jednak tylko… prognoza. Niezbędne zatem jest jej stałe monitorowanie i porównywanie z faktycznymi kosztami, aby mieć pewność, że budżet nie przekroczy ustalonej kwoty. Jak to zrobić? Systematyczne (np. raz w tygodniu) tworzenie i analiza raportów o stanie budżetu pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych problemów w tym obszarze i wprowadzenie niezbędnych zmian, tak by nie stracić bezpowrotnie panowania nad stroną finansową projektu. Wydaje się proste? Tylko w teorii. Dlatego warto wspomóc się narzędziem, które zarządzanie budżetem przynajmniej częściowo zautomatyzuje. IC Project sprawdzi się tu bardzo dobrze.

 

Głównym kosztem zdecydowanej większości projektów są ludzie, a raczej ich czas pracy, który ma przełożenie na konkretne kwoty. Jedną z funkcjonalności, jakie proponuje ICP, jest możliwość bieżącego monitorowania zużycia finansów w tym obszarze w oparciu o rejestrację czasu pracy poszczególnych członków zespołu i wskazane wcześniej stawki. Co istotne, koszty zestawiane są z planowanym przychodem, co pozwala szybko zwrócić uwagę na wszelkie odstępstwa od założonego planu i w odpowiedni sposób zareagować. Wygodne, prawda? Dodatkowo mamy możliwość dołączenia do projektu wszelakich kosztów zewnętrznych wynikających z prowadzenia projektu (zakupy, szkolenia, wyjazdy czy usługi zewnętrzne). Dzięki temu mamy pełny i kompletny obraz sytuacji finansowej każdego prowadzonego projektu.

Realizacja projektu bywa procesem bardzo dynamicznym i zdarza się, że utrzymanie budżetu w ryzach jest nie lada wyzwaniem nawet dla doświadczonego Project Managera. Niemniej jednak oszacowanie nakładów, jakich wymaga przedsięwzięcie, a następnie regularnie przeprowadzana kontrola to klucz do tego, aby zachować kontrolę nad stroną finansową projektu oraz w razie potrzeby i w miarę możliwości… zwiększyć budżet.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Załóż darmowe konto

Bez karty płatniczej • Darmowy na zawsze

Załóż darmowe konto i przetestuj możliwości IC Project

Umów się na darmową prezentację z naszym specjalistą