Szaleństwo Black Week w IC Project! 50% taniej! Przejdź do promocji
PMI Certificates

Certyfikaty PMI – czy warto?

Spis treści

Kiedy przyjrzymy się statystykom dotyczącym zarządzania projektami, to okazuje się, że nawet 70% z nich upada. 17% projektów IT jest prowadzonych tak źle, że zagraża to kondycji i przyszłości firmy. Czy w takim razie istnieją rozwiązania, które dałyby większą szansę na powodzenie przedsięwzięcia? Oczywiście. Jedno z nich to korzystanie z narzędzi do zarządzania projektami – oprogramowania, które pozwala trzymać rękę na pulsie, kontrolować czas, budżety, postępy. Jeszcze większe szanse mają kampanie prowadzone przez certyfikowanych kierowników projektów. Dlaczego? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.

Project Management Institute

Dla osób, które nie mają styczności z zarządzaniem projektami, PMI może być pojęciem zupełnie nieznanym. Mimo to każdy szanujący się PM powinien zdawać sobie sprawę z istnienia tej organizacji, gdyż zrzesza ona prawie 3 miliony specjalistów na całym świecie i ma w swoich szeregach ponad 500 tys. aktywnych członków. Swoje początki instytucja datuje na 1969 rok. W 1996 roku powstała pierwsza wersja Project Management Body of Knowledge, czyli standard zarządzania projektami opracowany i opublikowany przez PMI. W 1998 roku PMBOK Guide otrzymał akredytację American National Standards Institute i od tego czasu funkcjonuje jako norma zarządzania projektami na terenie USA. Project Management Institute publikuje wiele darmowych poradników i podręczników, z którymi warto się zapoznać, gdyż zawierają one naprawdę wartościowe treści.

Dlaczego warto zdobyć certyfikat PMI?

Jak podaje Wrike, 80% projektów o wysokim priorytecie prowadzonych jest przez certyfikowanych projekt managerów. PMI informuje, że 77% high performing companies zdaje sobie sprawę z tego, jaką wartość ma posiadanie w zespole kogoś o tego typu kwalifikacjach. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że certyfikat jest potwierdzeniem wiedzy i umiejętności jego posiadacza, z drugiej zaś stanowi swego rodzaju przepustkę dającą dostęp do większej liczby zleceń i większych zarobków.

To, jaki certyfikat wybrać, jest zależne od naszych kompetencji i tego, czy spełniamy szereg wymagań odnośnie naszej wiedzy, doświadczenia i przebytych szkoleń. Oczywiście zdobycie certyfikatu wiąże się opłatą, którą musimy ponieść. Na stronie Project Management Institute znajdziemy następujące certyfikaty:

 • Project Management Professional (PMP) – jeden z podstawowych certyfikatów, który rozpoznawalny jest na całym świecie. Potwierdza on kompetencje danej osoby jako kierownika projektu, który potrafi w sposób profesjonalny prowadzić zespoły projektowe i nimi zarządzać.
  Kto może starać się o ten dokument? Osoby, które ukończyły szkołę średnią, mają na swoim koncie 7500 godzin udokumentowanego doświadczenia w prowadzeniu projektów i 35 godzin szkoleń z zakresu PM. Mogą się też o niego starać osoby z licencjatem, mające 4500 godzin udokumentowanego doświadczenia w prowadzeniu projektów i 35 godzin szkoleń z zakresu PM.
 • Program Management Professional (PgMP) – skierowany jest do osób, które zarządzają wieloma złożonymi projektami, aby osiągnąć strategiczne i organizacyjne wyniki. Jak można przeczytać na stronie, pomyśleć o nim powinny osoby, które zarządzają wieloma powiązanymi projektami i kierują złożonymi działaniami obejmującymi funkcje, instytucje, regiony lub kultury w sposób taki, by dopasować je do celów organizacyjnych.
  O certyfikat ubiegać się mogą osoby, które ukończyły szkołę średnią, mają na swoim koncie 6000 godzin udokumentowanego doświadczenia w prowadzeniu projektów i 10500 godzin doświadczenia program management. Mogą się też o niego starać osoby z licencjatem, mające po 6000 godzin w obu dziedzinach.
 • Portfolio Management Professional (PfMP) – skierowany dla menadżerów wyższego szczebla, zarządzających portfelem projektów i programów zgodnych ze strategią organizacyjną i skoncentrowanych na wykonywaniu właściwej pracy.
  Wymagane jest minimum 8 lat doświadczenia zawodowego, wykształcenie minimum wyższe i 10500 godzin zarządzania portfolio zadań. Starać się mogą też być osoby z licencjatem i 6000 godzin.|
 • Certified Associate in Project Management (CAPM) – przeznaczony dla tych, którzy chcą rozpocząć pracę z większymi projektami i potrzebują pierwszego certyfikatu, a nie posiadają wystarczającego doświadczenia.
  O dokument starać się mogą osoby z wykształceniem średnim i 1500 godzinami doświadczenia przy prowadzeniu projektów. Mogą to też być osoby, które zdały egzamin Project Management Basics.
 • PMI Professional in Business Analysis (PMI-PBA) – dla osób pracujących z projektami i zajmującymi się analityką biznesową.
  Wymagania: wykształcenie średnie, 7500 udokumentowanych godzin pracy przy analizach biznesowych, 35 godzin odbytych lekcji z tego zakresu. Dla osób z licencjatem jest to 4500 godzin doświadczenia i 35 godzin lekcji.
 • PMI Agile Certified Practitioner (PMI-ACP) – idealny certyfikat dla osób, które specjalizują się w zarządzaniu projektami za pomocą metodologii Agile.
  Warunki konieczne: 2000 godzin w pracach projektowych w zespole, 1500 godzin podczas wdrożeń agile, 21 godzin nauki lub praktyk z zakresu agile.
 • PMI Risk Management Professional – skierowany do doświadczonych managerów zarządzających ryzykiem projektowym.
  Wymagane jest wykształcenie średnie, 4500 godzin doświadczenia w zarządzaniu ryzykiem projektów, 40 godzin odbytych szkoleń z tego zakresu. Dla osób z licencjatem – 3000 godzin doświadczenia i 30 godzin szkoleń.
 • PMI Scheduling Professional – ostatni z certyfikatów, którym zainteresować się powinny osoby, które zajmują się zarządzeniem i utrzymaniem harmonogramu projektu.
  Oczekiwania: wykształcenie średnie, 5000 godzin doświadczenia w zarządzaniu harmonogramem projektów, 40 godzin odbytych szkoleń z tego zakresu. Dla osób z licencjatem – 3500 godzin doświadczenia i 30 godzin szkoleń.

Każdy certyfikat zdobywa się poprzez wypełnienie testu, którego długość zależna jest od wybranego dokumentu. Dodatkowo certyfikaty te nie są wydawane dożywotnio, a na określony czas. Od wydania dyplomu mamy na przykład trzy lata na zdobycie professional development units (PDUs). Ich zdobycie odbywa się przez udział w konferencjach, szkoleniach, spotkaniach, seminariach i innych wydarzeniach.

Dlaczego warto?

Chociaż zdobycie certyfikatu PMI nie jest tanie, wymaga pracy i doświadczenia, to warto się nad nim zastanowić. Dokument ten pokazuje pracodawcy lub klientowi, że jesteśmy specjalistami w naszej dziedzinie i ciągle podnosimy swoje kompetencje. Wyjazdy na spotkania i konferencje, które zmuszają nas do aktywnego pozyskiwania wiedzy, są bardzo dobrym motywatorem. Ponadto specjaliści mogą żądać za swoją pracę więcej, uczestniczą w ciekawszych projektach i – co najważniejsze – sami mogą wybierać to, gdzie i z kim będą pracować. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o certyfikatach polecamy filmik Mariusza Kapusty, który jest ekspertem Zarządzania Projektami.

Zobacz wideo

 

Facebook
Twitter
LinkedIn