Trzy w jednym

project manager

Czego zespół oczekuje od project managera?

Spis treści

Niektórzy nazywają go liderem projektu, inni piątym kołem u wozu tonącym w raportach i analizach budżetu. Niezależnie od tego, do której grupy nam bliżej, nie sposób nie zgodzić się z tym, że to project manager i jakość jego relacji z zespołem są głównymi czynnikami wpływającymi na sukces bądź porażkę projektu. Nieskuteczny PM potrafi zmienić życie członków teamu w koszmar, dobry z kolei jest jak dyrygent, który synchronizuje wszystkich muzyków w taki sposób, aby cała orkiestra stworzyła niezapomniane dzieło sztuki. Doświadczenie pokazuje, że współpraca obu stron niejednokrotnie odbiega od ideału. Przyjrzyjmy się zatem, jakie są najważniejsze oczekiwania zespołu wobec PM-a.

Zaufanie

Brak zaufania w kompetencje zespołu to katastrofa dla każdego projektu. To oczywiste, że każdy PM chce trzymać rękę na pulsie i zależy mu na uniknięciu błędów, jednak przekonanie, że nikt nie wykona danego zadania lepiej i szybciej niż on sam, z jednej strony prowadzi do przeciążenia obowiązkami, z drugiej z kolei do nadmiernej kontroli członków teamu. Nie trzeba dodawać, jak destrukcyjnie wpływa to na motywację, zaangażowanie i poczucie odpowiedzialności zespołu. Dlatego głęboka wiara PM-a w to, że jest w stanie osiągnąć cele tego konkretnego projektu z tym konkretnym zespołem, co wyraża się m.in. w delegowaniu trudnych zadań oraz udzielaniu wsparcia w ich realizacji, są fundamentem, bez którego nie sposób wyobrazić sobie udanej współpracy.

Dyskutowanie trudnych decyzji

W każdym projekcie ktoś musi wziąć na klatę kluczowe decyzje. Tym kimś jest PM. Nie oznacza to jednak, że w bitwie tej ma on być samotnym wojownikiem. Wręcz przeciwnie. Nie ma nic gorszego niż PM, który dokonuje arbitralnych wyborów stawiając zespół przed faktem dokonanym. Oczywiście podejmowanie ważnych decyzji, na przykład odnośnie deadline’ów, na podstawie własnego doświadczenia, jest uzasadnione. I zwykle są one słuszne. Czasem jednak może się okazać, że wykonanie prac w danym terminie nie jest możliwe z powodów, w których PM nie zawsze się orientuje, np. technicznych. Konsultowanie problematycznych kwestii w większym gronie nie tylko pozwala zobaczyć problem w innym świetle, ale również podnosi morale zespołu i sprawia, że jego członkom dużo łatwiej jest wziąć odpowiedzialność za podjęte decyzje.

Pomost między zespołem a klientem

Wśród najważniejszych oczekiwań, jakie uczestnicy teamu mają wobec kierownika projektu nie można pominąć sprawnego zarządzania komunikacją na linii zespół-klient. Niezwykle ważne jest, aby PM nie tylko zrozumiale wyjaśnił zleceniodawcy wszystkie aspekty przedsięwzięcia, ale również skłonił go do podjęcia niekłopotliwych decyzji. Nieocenionym usprawnieniem na drodze do wzajemnego porozumienia może okazać się tu wpuszczenie klienta na wycinek projektu. Dzięki dostępowi do IC Project może on nie tylko śledzić postęp prac, na bieżąca zgłaszać uwagi i wprowadzać zadania, ale również – co najistotniejsze – poczuć się częścią zespołu.

Nawet najlepszy PM nie zrealizuje projektu sam, z drugiej strony żaden projekt nie zakończy się sukcesem bez osoby, która weźmie odpowiedzialność za jego kierunek. Dlatego tak ważne jest budowanie dobrych relacji z zespołem i wychodzenie naprzeciw jego oczekiwań. Sukces na tym polu to przepis na satysfakcjonujące wyniki projektu i zadowolenie klienta.

A czego nie robić kierując projektem? Ekspert Zarzadzania Projektami opowiedział o 7 grzechach PM-ów. Zapraszamy do obejrzenia filmiku Mariusza Kapusty!

Zobacz wideo

Facebook
Twitter
LinkedIn

Załóż darmowe konto

Bez karty płatniczej • Darmowy na zawsze