Logo IC Project
tracking work time

Czy śledzenie czasu pracy ma sens?

Spis treści

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że czas to najcenniejszy zasób, jaki mamy. Jednocześnie sama myśl o monitorowaniu liczby minut, jakie poświęcamy na wykonywanie zadań w pracy, w większości z nas budzi opór i niechęć. Przecież pod względem produktywności godzina godzinie nierówna a tym, co liczy się najbardziej i tak jest efekt. Tymczasem wiedza o tym, ile czasu poświęciliśmy na poszczególne czynności może się bardzo przydać. Dlaczego warto mierzyć czas pracy zarówno swój jak i swoich pracowników?

Ocena opłacalności projektu

Czas pracy i wycena projektu to pojęcia, które powinny iść ze sobą w parze. W praktyce nie zawsze tak bywa. Niejednokrotnie się zdarza, że ta sama usługa wykonywana dla jednego klienta bywa znaczenie bardziej czasochłonna niż obsłużenie innego zleceniodawcy. Czy ten pierwszy płaci więcej? Często nie. Ewidencjonowanie czasu pracy pozwala zorientować się, czy rzeczywiste koszty zostały pokryte i czy projekt, który miał zająć 25 godzin nie zajął przypadkiem drugie tyle. Dodatkowo wiedza ta jest nieoceniona w przypadku planowania i wyceny nowych przedsięwzięć. Aby trafnie oszacować ich koszty, wystarczy sięgnąć do podobnych projektów z przeszłości.

Skuteczniejsze zarządzanie projektem

Time tracking jest również ważnym elementem utrzymywania kontroli nad projektem. Dzięki nowoczesnym narzędziom, takim jak ICP, które umożliwiają monitorowanie czasu pracy i generowanie regularnych, szczegółowych raportów, flow zespołu może być na bieżąco śledzony i analizowany. W ten sposób łatwiej namierzyć słabsze ogniwa i odpowiednio wcześniej zareagować na pojawiające się trudności, zanim deadline stanie się zagrożony.
Znając liczbę przepracowanych godzin, project manager może również na bieżąco monitorować stopień zużycia budżetu. Dlaczego więc z tego nie skorzystać?

Większa efektywność

Efektywna praca przy komputerze z dostępem do internetu, to dziś prawdziwe wyzwanie. Jakkolwiek byśmy się nie starali, w sieci jak nigdzie indziej, czas potrafi przeciekać przez palce. Chęć sprawdzenia tylko jednej rzeczy zwykle kończy się tym, że z jednej strony przechodzimy do kolejnej i tak bez śladu znikają kolejne kwadranse. Monitorowanie czasu koncentruje umysł i sprzyja samodyscyplinie. Wiedząc, jak długo zajmuje nam wykonanie poszczególnych zadań, jesteśmy w stanie podjąć działania optymalizujące naszą pracę, np. wyeliminować rozpraszacze.

Łatwiejsze zarządzanie zdalnym zespołem

Wirtualne i rozproszone zespoły to znak naszych czasów. Dzięki nowoczesnym narzędziom firmy zdobywają dziś klientów na całym świecie a działań rekrutacyjnych nie muszą ograniczać do najbliższego otoczenia. Praca zdalna wymaga zaufania pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, szczególnie w branżach, w których trudno ocenić czasochłonność wykonywanych zadań. Rejestracja czasu pracy znacznie ułatwia prowadzenie takich projektu. Analiza raportów pozwala w prosty sposób zorientować się w ewentualnych trudnościach, poprawić system planowania i wycen.
Monitorowanie czasu pracy to jedna z funkcjonalności, jaką udostępnia ICP. Wbudowany zegar wraz z możliwością rozpoczęcia odmierzania upływających nad zadaniami minut za pomocą jednego kliknięcia, sprawiają, że nie musimy tracić cennego czasu na obsługę dodatkowego oprogramowania i możemy skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków. Dla wszystkich, którzy chcą zacząć liczyć się z czasem, a zwłaszcza tych, którzy najważniejsze narzędzia do efektywnego zarządzania projektem chcą mieć w jednym miejscu – ICP będzie dobrym wyborem.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn