Wyjedź z IC Project na majówkę!

20%
w rozliczeniu rocznym dla min. 10 użytkowników

Logo IC Project
project training

Inwestycja w szkolenia – czy to się opłaca?

Strona główna / IC Project Blog / Inwestycja w szkolenia – czy to się opłaca?

Spis treści

Szkolenia w biznesie to temat, który ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Możliwe, że spowodowane to jest różną jakością dostępnych na rynku szkoleń. W biznesie naukę można czerpać z wielu źródeł i może ona dotyczyć przeróżnych dziedzin. Ale czy faktycznie warto inwestować pieniądze w godziny spędzone z trenerem, mentorem, specjalistą, nauczycielem, czy innym guru, który pomoże podnieść kwalifikacje nasze i naszych pracowników? Wydaje się, że tak, ale są wyjątki.

Co mówią liczby?

Przeglądając statystyki pochodzące z różnych źródeł, okazuje się, że inwestowanie pieniędzy w rozwój pracowników poprzez szkolenia jest całkiem sensownym pomysłem. Dzięki temu nie tylko nasza kadra jest bardziej doświadczona, ale także wnosi do firmy element, który ma wpływ na jej wartość. Mowa tu o wiedzy, know how, które pozwalają na wprowadzanie w biznesie różnych, często innowacyjnych rozwiązań. Wiedza naszych ludzi to budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Spójrzmy na statystyki. Go-Gulf na swojej infografice, która zbiera dane z kilku źródeł, pokazuje, że 40% pracowników, którzy nie są dokształcani, opuszcza firmę po pierwszym roku pracy. 72% bierze nawet pod uwagę partycypowanie w kosztach szkolenia, jeśli tylko pracodawca zainwestuje w rozwój pracowniczy. 42% firm chce zwiększać każdego roku budżet na tego typu kursy. 68% pracowników uważa, że szkolenie jest jedną z najważniejszych rzeczy w polityce firmy, a 35% dodaje, że mają one wpływ na budowanie morale przedsiębiorstwa. Do ważnych statystyk dochodzą jeszcze dwie. Firmy, które często wysyłają swoich pracowników na szkolenia, mają w przeliczeniu na jednego pracownika o 37% wyższą produktywność i o 21% wyższy przychód. Jak widać – warto.

Odpowiednio dobrane szkolenia

Kursy występują w wielu formach i rodzajach. Możemy wysłać pracowników na szkolenia twarde, czyli uczące ich specjalistycznej wiedzy. Podczas nich osoba ucząca się ma nabyć umiejętności ściśle związanych z zawodem, pracą, nowootwieranym stanowiskiem itd. Szkolenia takie zdarzają się też w sytuacjach, w których zachodzi potrzeba zmiany zakresu obowiązków lub awansu. Do tego typu kursów zaliczymy na przykład: szkolenia informatyczne, z zarządzania, z księgowości, sprzedażowe, marketingowe i menadżerskie. Szkolenia miękkie to drugi rodzaj przyuczenia, który skupia się na rozwijaniu umiejętności indywidualnych. Mowa tu między innymi o asertywności, odporności na stres, pracy w grupie itp.

Różna może też być forma nauki. Zaczynając od warsztatów, poprzez konferencje, seminaria, szkolenia otwarte i zamknięte, eventy i inne podobne.  Ważne jest, by wybierając szkolenie, dopasować je do oczekiwań i potrzeb pracowników. Niektóre formy nie sprawdzą się podczas budowania zespołów projektowych, a inne nie mają sensu, gdy chcemy uczyć sprzedawców.

Korzyści, jakie przynoszą szkolenia

Możemy mówić o 5 głównych powodach, dla których warto szkolić siebie i własną kadrę. Są to:

  • Zwiększenie kwalifikacji, które przekładają się na większą efektywność, a ta zaś wiąże się z większymi zyskami dla naszego biznesu. Dokształcenie kadry wpływa pozytywnie na odbiór naszej firmy nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz. Marka jest postrzegana jako taka, która inwestuje w ludzi, dba o kadrę itd. Dodatkowo pracownik przeszkolony, który zna się na swojej pracy, wie, jakich narzędzi używać i będzie mniej czasu potrzebował na wdrożenie się, na wykonanie zadania itd. Dobrze wykształcona kadra jest bardziej efektywna, tym samym firma funkcjonuje lepiej i osiąga lepsze wyniki.
  • Zwiększenie przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Dzięki wykwalifikowanej kadrze firma buduje wizerunek marki profesjonalnej, posiadającej specjalistyczny i wyszkolony zespół. Trzeba bowiem pamiętać, że głównym wyznacznikiem pozycji konkurencyjnej jest potencjał konkurencyjny, na który składa się – obok zasobów materialnych – stan zasobów niematerialnych przedsiębiorstwa, czyli czynniki związane głównie z kwalifikacjami pracowników. Źródłem tej przewagi będzie więc pracownik oraz jego doświadczenie.
  • Wyższe kompetencje, a także lepsza komunikacja wewnętrzna. Zespoły są bardziej zgrane i dochodzi w nich do mniejszej liczby spięć. Wpływają na to na przykład wspólne treningi kadry zarządzającej oraz podwładnych.
  • Zwiększenie zaangażowania i lojalności pracowników, co jednocześnie wpływa na zmniejszenie rotacji pracowniczej, co zaś wiąże się z pomniejszeniem kosztów zatrudnienia i przeszkolenia nowych osób. Pracownicy, w których nie inwestujemy, są mniej lojalni i nie czują takiego przywiązania do firmy jak osoby, które biorą udział w szkoleniach i kursach oraz innych imprezach szkoleniowych.
  • Zwiększone morale. Jeśli pracownicy widzą, że kadra chętnie wydaje pieniądze na szkolenia i różnego rodzaju wyjazdy integracyjne powiązane z nauką, to są bardziej zadowoleni i mają większą motywację do pracy.

 

Jak widać, zalety inwestycji w rozwój i szkolenia przynoszą bardzo wymierne dla biznesu korzyści. Zadowoleni i doświadczeni pracownicy to wizytówka naszej firmy. Kompetencje i wiedza to ich broń, a przecież to pracownicy stoją na pierwszej lini frontu w kontakcie z naszymi klientami. Gdy nie będziemy dysponować wyszkoloną kadrą, przegramy z konkurencyjnym zespołem, który ma większą wiedzę i umiejętności.

[CTA]

Facebook
Twitter
LinkedIn

Załóż darmowe konto

Bez karty płatniczej • Darmowy na zawsze

Załóż darmowe konto i przetestuj możliwości IC Project

Umów się na darmową prezentację z naszym specjalistą