Trzy w jednym

team conflict

Jak zarządzać konfliktem w zespole?

Spis treści

Czy są na świecie dwie takie same osoby? Zawsze zgodne w 100%, tak samo uzdolnione, mające te same poglądy, identyczny dostęp do wiedzy oraz zasobów, tę samą sytuację w rodzinie? Dzięki temu, że jesteśmy różni, rozwijamy się. Konfrontujemy i spieramy. Nie da się całkowicie uniknąć konfliktów w zespole. Dlatego trzeba nauczyć się nimi zarządzać.

Dobry konflikt nie jest zły

Jednym z kluczowych błędów w zarządzaniu zespołem jest przyzwolenie na pozorną harmonią. Członkowie teamu nie zgadzają się ze sobą, uważają, że projekt powinien pójść w inną stronę, obgadują kolegę z biurka obok, że źle wywiązuje się ze swoich obowiązków i negatywnie wpływa na morale. Wszyscy uśmiechają się do siebie, lecz nikt nie ufa sobie nawzajem. Milczą.  Patrick Lencioni uznał taką sytuację za jedną z pięciu dysfunkcji pracy zespołowej. Oficjalnie konflikt nie istnieje, lecz grupa nie funkcjonuje normalnie.

Tymczasem dobrze poprowadzony konflikt potrafi być konstruktywny oraz stymulujący. Trzeba stworzyć przestrzeń dla jego przepracowania. Dlatego tak ważna jest komunikacja.

Stwórz przestrzeń do dyskusji

Gros konfliktów wynika z nieporozumień komunikacyjnych oraz nieumiejętności zrozumienia drugiej strony wraz z jej punktem widzenia. Dlatego stwórz przestrzeń do dyskusji. Pozwól zespołowi na wymianę poglądów, na własne opinie, na gorsze dni i okazyjne niezadowolenie.  Naucz grupę udzielania konstruktywnego feedbacku. Zorganizuj spotkanie, na którym każdy, bez strachu o swoją pozycję w firmie, będzie mógł się wypowiedzieć. Wtedy może okazać się, że konflikt wynika z braku jednego i spójnego celu, z niedookreślonych obowiązków oraz praw lub z wadliwego obiegu informacji. Nikt nie lubi być niedoinformowany.  Szczególnie, gdy ma poczucie, że wszyscy inni o czymś wiedzą.

Takie cykliczne rozmowy pozwolą oczyścić atmosferę oraz szybko identyfikować i eliminować problemy.

Obserwuj, wyciągaj wnioski i działaj

Dobry manager zna swój zespół i zauważa rzeczy niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Widzi, kiedy atmosfera się zagęszcza i nie ucieka od mediacji. Jak rozwiązań konflikt?

  1. Słuchaj i analizuj

Ważne jest zidentyfikowanie stron konfliktu. Nie zawsze są to jedynie 2 osoby, często tworzą się koalicje lub rodzi się nieme wsparcie. Zespół polaryzuje się i dzieli się na kilka frakcji. Postaraj się dojść do sedna poprzez obserwację oraz rozmowę. Nie chodzi o znalezienie osoby, która rozpoczęła spór i posadzenie jej na ławie oskarżonych. To tylko pogorszy sytuację. Pytaj o opinie, odczucia i poznaj wzajemne zarzuty.

  1. Skonfrontuj strony konfliktu i kontroluj

Na początek dobrym rozwiązaniem będzie skłonienie skłóconych stron do wspólnej pracy nad konkretnym zadaniem. Skonfrontowanie ich ze sobą, jednak na określonych warunkach, w których każdy ma przydzielone konkretne obowiązki. Stworzysz w ten sposób przestrzeń do rozmowy. Nie ograniczaj kontaktów członków zespołu, bo wtedy wzajemne urazy będą rosły.

  1. Zorganizuj mediację

Gdy uczestnicy konfliktu nie potrafią poradzić sobie z nim samodzielnie lub po prostu nie chcą go rozwiązywać, to najwyższa pora na mediację. Bywa, że mediatorem jest project manager, jednak często jest zbyt blisko zespołu, by uchodzić za osobę bezstronną. Wtedy taką rolę przejmuje pracownik działu HR czy członek innego działu w firmie.

Mediator nie może opowiadać się za jedną ze stron, powinien wysłuchać wszystkich opinii, zarzutów, przekonań. Nie może krytykować czy ochraniać, lecz powinien pomagać obu członkom zespołu we wzajemnym zrozumieniu swoich punktów widzenia. Czasami musi być jak lustro, w którym skłóceni przyglądają się swojemu zachowaniu. Powinien pomagać w dojściu do motywów i w identyfikacji czynników wpływających na zaostrzenie konfliktu. A wiele z nich wzmaga się przecież z takich powodów jak stres, niezrozumienie, problemy w domu czy presja spowodowana deadlinem. Określenie takich czynników to podstawa rozwiązania konfliktu.

Zarządzaj konfliktem na co dzień

Zarządzanie konfliktem to nie tylko wkraczanie wtedy, gdy wszystko się wali. Dlatego każdego dnia dbaj o jasną komunikację w zespole, o dobry obieg informacji i o konstruktywne, nielukrowane dyskusje.  Raz na jakiś czas każdy potrzebuje rozładowania napięcia spowodowanego deadlinem oraz niekończącą się litanią maili od klienta z prośbą o poprawkę. Wtedy warto spakować walizki i wraz z zespołem wyruszyć na wyjazd integracyjny lub po prostu porozmawiać czy zorganizować wspólne wyjście.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Załóż darmowe konto

Bez karty płatniczej • Darmowy na zawsze