Logo IC Project
project resolutions

Postanowienia noworoczne Project Managera

Spis treści

Każdy moment jest dobry na wprowadzanie pozytywnych zmian i stawianie sobie kolejnych wyzwań. Jednak to właśnie okolice nowego roku tradycyjnie są czasem robienia bilansów i tworzenia nowych planów. Kto z nas, podsumowując mijające 365 dni, nie ma w głowie chociaż kilku rzeczy, które chciałby zmienić? I choć powszechnie wiadomo, że z realizacją postanowień noworocznych bywa różnie, trudno znaleźć osobę, która nie ulega magii końcówki roku i ich nie robi. Project Managerowie nie są tu wyjątkiem. Być może tym razem warto inaczej podejść do tematu i rozważyć zupełnie nowy zestaw postanowień, które zastąpią te sprzed roku. Zamiast kolejny raz obiecywać sobie rzucenie palenie, regularne bieganie i przejście na zdrową dietą, proponujemy wprowadzenie zmian, które usprawnią zarządzanie projektami. Jeśli jesteś PM-em i wciąż szukasz pomysłów na noworoczne postanowienia, przedstawiamy kilka inspiracji, z których możesz skorzystać.

Efektywniej się komunikować
Komunikacja to słowo-klucz w pracy każdego PM-a. Zarządzanie projektem wymaga nieustannych negocjacji z zespołem projektowym, interesariuszami, sponsorami, zlecającymi i podwykonawcami, których celem jest wypracowanie najlepszych rozwiązań. Bycie dla ludzi jednocześnie wsparciem jak i wyznaczającym cele, odpornym na naciski przywódcą, wymaga umiejętności, które stale trzeba szlifować. Dlatego przyjrzyj się bliżej sposobom, w jaki się komunikujesz i zastanów, jakie zmiany możesz wprowadzić w tym obszarze. Być może uznasz na przykład, że w nowym roku warto mniej mówić, a więcej słuchać?

Poprawić współpracę
Zespół projektowy tworzą osoby o różnych kompetencjach i umiejętnościach. Realizacja projektu to jednak nie miejsce na popisy solowe. Bez świadomości wszystkich członków teamu, że grają do jednej bramki, trudno wypracowuje się innowacyjne rozwiązania i osiąga cele. Sposobów na poprawienie współpracy w zespole może być wiele. Zbierz informacje na temat dostępnych metod i odpowiedz sobie na pytanie, które z nich najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku. Nie zapominaj również o tym, że przykład idzie z góry, dlatego zanim zdecydujesz o wprowadzeniu ich w życie, sam zacznij dzielić się z resztą teamu swoją wiedzą i doświadczeniem.

Przypisywać zdania do właściwych osób
Wśród czynników decydujących o sukcesie projektu znajduje się również dopasowanie zadań do odpowiednich członków zespołu. Oprócz umiejętności warto wziąć również pod uwagę indywidualne cechy każdego z nich. Stawianie ambitnych, przekraczających kompetencje wyzwań, nie wszystkim na przykład pozwoli działać równie skutecznie. Niektórzy wolą mierzyć się z tym, w czym czują się ekspertami a rozwijają się w bezpiecznych, niezagrożonych deadline’ami warunkach. Być może więc warto postawić sobie za cel bliższe przyjrzenie się sposobom pracy i charakterom poszczególnych członków teamu, tak, aby móc zadania przypisywać do osób, a nie osoby do zadań.

Wypróbować nowe narzędzia
W szybko zmieniającym się środowisku biznesowym, żaden PM nie może sobie pozwolić na przywiązanie na stałe do tych samych metod pracy. Oczywiście nie chodzi o to, aby eksperymentować z zupełnie nieznanymi sobie narzędziami na kluczowych projektach, jednak uzupełnienie wypracowanych do tej pory rozwiązań o nowe elementy może w zaskakujący sposób poprawić jakość zarządzania projektem. Jeśli na przykład jesteś przekonany do metodologii Kanban, korzystasz na co dzień z JIRA i cenisz sobie zalety komunikatorów (np. Slack), być może IC Project, który łączy w sobie nie tylko te, ale również kilka innych narzędzi, okaże się w nowym roku strzałem w dziesiątkę.

Niezależnie od tego, jaki jest Twój stosunek do noworocznych postanowień, wcielenie w życie przedstawionych wyzwań pozwoli Ci stać się jeszcze bardziej skutecznym i cenionym Project Managerem. Co jednak zrobić, aby w dążeniach tych wytrwać dłużej niż do połowy stycznia? Hasło „noworoczne postanowienie” zmień na „cel” i po prostu zacznij działać!

Facebook
Twitter
LinkedIn