Logo IC Project

Pracownik – towar deficytowy

Spis treści

Dziś nietypowy wpis traktujący o zarządzaniu firmą, ale z tej drugiej strony, tej bardziej ludzkiej. Do napisania tego artykułu zachęcił mnie wpis Pawła Lewickiego Prezesa Zarządu Kierunkowy22 sp. Z o.o. na serwisie LinkedIn dostępny tutaj.

Wiele narzędzi nie tylko do zarządzania projektami, ale również do obsługi procesów lub klientów jak popularne CRM posiadają wbudowane moduły do zarządzania zasobami. A więc zarządzamy tymi zasobami, dodajemy nowe, usuwamy stare, przydzielamy zasoby. Co to ten zasób? To nasz pracownik, współpracownik, kontakt którym na poziomie danych cyfrowych operujemy w różnorakich systemach na rożne sposoby. Zasób może też być magazynowy, więc od ludzi do rzeczy już bardzo blisko a to błąd.

Pomimo tego, że przeróżne systemy podpowiadają nam metody postępowania z naszym zasobem, nie zapominajmy jednak, że to jest wciąż żywy człowiek. Nie doczekaliśmy jeszcze czasów, że będziemy wydawać dyspozycje robotom, które pozbawione emocji wykonają nasze polecenie w ramach swoich obowiązków służbowych, dlatego też należy postarać się aby nasze relacje nie były sztywne. Czasy niewolnictwa mamy na szczęście już dawno za sobą, więc nie wracajmy do nich.

Pamiętajmy, że każdy, nawet najlepszy pracownik ma prawo mieć gorszy dzień i nie da z siebie w takiej sytuacji 100% normy i to trzeba uszanować. Owszem zdarzają się przypadki, gdzie pracownicy wykorzystują pracodawców na każdym kroku, ale zazwyczaj ma miejsce sytuacja odwrotna. Ludzie z reguły są dobrzy i tą dobroć wystarczy w nich dojrzeć. Nie potrzeba wiele, wystarczy zwyczajne „dzień dobry” lub „cześć”. Od czasu do czasu spotykając się w aneksie lub na korytarzu zapytać „Jak Ci mija dzień”, „jak spędziłeś weekend” i już pracownik poczuje bliższą więź z pracodawcą czy kierownikiem.

Firma to tak naprawdę nie tylko nazwa i produkt czy usługa którą świadczy. Za tym wszystkim stoi ZAWSZE człowiek, który dołożył starań abyś nie miał się czego wstydzić. To nie taka mała armia bezimiennych pracowników, którzy pracowali w pocie czoła, robili nadgodziny, odpisywali na maile w swoim wolnym czasie aby wypracować to czym Ty możesz się teraz pochwalić. Za to wszystko należy im się szacunek i podziękowanie. Nie bój się używać tych jakże ważnych słów: Proszę, Dziękuję, Przepraszam. Ty również jesteś człowiekiem i masz prawo się mylić i podejmować nietrafione decyzje, ale wartością dobrego lidera jest umiejętność przyznania się do winy i podziękowania za wspólny trud.

Zaufanie to klucz do dobrej współpracy a w ostateczności dobrej kondycji Twojego przedsiębiorstwa. Nie pilnuj na każdym kroku swojego pracownika, daj mu trochę luzu. To jak w małżeństwie, odrobina zaufania wyjdzie wszystkim na dobre. Pracownik czując swoją wartość w firmie da z siebie jeszcze więcej.

Pamiętaj, nie traktuj ludzi jak rzeczy bo zaczną się tak zachowywać i nie wyciągniesz z nich nic więcej. Nie dadzą Ci nic od siebie.

Adrian, Ania, Edek, Grzesiek, Karol, Łukasz, Piotrek, Wojtek – Dziękuję

Facebook
Twitter
LinkedIn