Wyjedź z IC Project na majówkę!

20%
w rozliczeniu rocznym dla min. 10 użytkowników

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja, czyli rewolucja w zarządzaniu projektami

Strona główna / IC Project Blog / Sztuczna inteligencja, czyli rewolucja w zarządzaniu projektami

Spis treści

Jako kierownik projektu widzisz na własne oczy, jakim wyzwaniem może być śledzenie wszystkich ruchomych elementów projektu. Rozkwit sztucznej inteligencji, który widzimy od początku roku stanowi również ogromną szansę w zarządzaniu projektami. W tym artykule przedstawiamy korzyści płynące z wykorzystania AI w zarządzaniu projektami, analizujemy niektóre statystyki na ten temat, a także wyjaśniamy, w jaki sposób AI przekształca zarządzanie projektami. Im szybciej nauczysz się efektywnie wykorzystywać sztuczną inteligencję w swojej pracy dookoła zarządzania projektami, tym więcej czasu poświęcisz na kreatywną pracę, a zastąpisz swoje monotonne obowiązki wykorzystaniem AI.

Jeśli nie masz czasu na czytanie, a preferujesz poświęcić dwa kwadranse na podcast. Kliknij w to miejsce, by posłuchać Podcastu I See Project, w którym Norbert Sinkiewicz wraz z Dawidem Świątkiewiczem dywagują na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w zarządzaniu projektami, a nawet zastąpieniu przez AI roli Project Managera.

 

Czym jest sztuczna inteligencja w zarządzaniu projektami?

Sztuczna inteligencja jest gałęzią informatyki, która skupia się na tworzeniu maszyn mogących wykonywać zadania, które normalnie wymagałyby ludzkiej inteligencji, takie jak uczenie się, rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji. Z innej definicji, sztuczna inteligencja to zdolność systemu do prawidłowego intrepretowania danych pochodzących z zewnętrznych źródeł, nauki na ich podstawie oraz wykorzystywania tej wiedzy, aby wykonywać określone zadania i osiągać cele poprzez elastyczne dostosowanie. Ogólnie rzecz biorąc, możemy AI interpretować i definiować na różne sposoby. Przede wszystkim jednak traktujemy sztuczną inteligencję jako wsparcie dla naszych codziennych obowiązków, prywatnych i zawodowych.

W zarządzaniu projektami sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do automatyzacji powtarzalnych lub żmudnych zadań, analizy danych w celu identyfikacji wzorców i spostrzeżeń czy usprawnienia procesu podejmowania decyzji. Możliwości jest bardzo dużo i zapewne za kilkanaście dni będziemy mieli kolejne nowe narzędzia czy opcje do wykorzystania, które opierają się na sztucznej inteligencji. Świat AI rozwija się bardzo szybko, kluczowe to nad nim tylko nadążyć.

 

Korzyści z wykorzystania AI w zarządzaniu projektami

Korzyści z wykorzystania AI w zarządzaniu projektami są liczne. Po pierwsze, AI zastępuje nasze żmudne obowiązki. Jeśli jesteś project managerem to masz wiele zadań dotyczących definiowania zadań, ich opisywania, ustalania priorytetów, tworzenia zaawansowanych raportów czy 0gólnie planowania pracy. Sztuczna inteligencja uwolnić kierowników projektów od tego typu działań, aby skupili się na bardziej strategicznych zadaniach, których w zarządzaniu projektami jest wiele.

Po drugie, AI może pomóc w usprawnieniu procesu decyzyjnego poprzez wnikliwą analizę danych. Niektóre szczegóły w analizie „ludzkim okiem” mogą nie być od razu widoczne dla kierowników projektów. Na przykład, SI może analizować dane dotyczące poprzednich projektów w celu zidentyfikowania czynników, które mogły doprowadzić do opóźnień lub przekroczenia kosztów, umożliwiając kierownikom projektów odpowiednie dostosowanie planów. Doskonale wiesz, że manualna praca na tej płaszczyźnie jest bardzo wymagająca, a ryzyko popełnienia błędu wręcz ogromne.

 

Osoba pracująca produktywnie przy komputerze

 

Po trzecie, SI może pomóc w poprawieniu komunikacji i współpracy między członkami zespołu projektowego poprzez dostarczanie w czasie rzeczywistym aktualizacji dotyczących statusu projektu i ułatwianie komunikacji między członkami zespołu. Usprawnienia w pisaniu contentu widoczne są gołym okiem. Już teraz możemy wykorzystać specjalne pluginy bądź całe narzędzia, które pomogą napisać opis projektu, odpisać na maila czy dodać komentarz. To wszystko buduje poprawną komunikację w zespole projektowym, a przy tym tworzy pełną dokumentację komunikacyjną na poziomie projektu.

 

Statystyki dotyczące AI i zarządzania projektami

Statystyki dotyczące AI i zarządzania projektami są imponujące. Według raportu firmy Gartner, do 2030 roku AI będzie wykorzystywana w 80% zadań związanych z zarządzaniem projektami, w porównaniu z zaledwie 2% w 2018 roku. Inne badanie przeprowadzone przez PMI wykazało, że 81% kierowników projektów uważa, że AI będzie ważne dla przyszłości zarządzania projektami.

Wydaje się, że wszystkie badania prowadzone na przestrzeni ostatnich tygodni jeszcze mocniej wskazują na pozytywne aspekty wynikające z wykorzystania AI w świecie zarządzania projektami. Nie ma się co dziwić, Microsoft pod koniec stycznia 2023 poinformował o inwestycji 10 miliardów dolarów w dalszy rozwój sztucznej inteligencji. Jeszcze kilka miesięcy temu ciężko byłoby nam sobie wyobrazić, co to dla nas oznacza. Teraz jednak wyobraźnia wielu ludzi może się przekuć niebawem w realne efekty.

Boom na sztuczną inteligencję w ostatnich miesiącach zdecydowanie wskazuje, że poprawność stwierdzenia: nigdy nie mów nigdy. Największe firmy, np. Google pracuje nad maszynami ze sztuczną siecią neuronową, co oznacza, że maszyna będzie pracowała jak ludzki mózg. Pewnie kilka lat temu nigdy z nas by nie pomyslał, że może się dziać to, co dzieje się obecnie. Co zatem wydarzy się w niedalekiej przyszłości? Statystyki nam tego nie powiedzą, ale rzeczywistość niebawem a i owszem.

 

Obszary wsparcia sztuczną inteligencją dla project managera

Na obecną chwilę, wykorzystanie sztucznej inteligencji w zarządzaniu projektami możemy podzielić na kilka obszarów wsparcia, szczególnie dla project managera. Wydaje się, że tego typu kategorie są najistotniejsze, chociaż niewykluczone z każdym tygodniem będziemy otrzymywali dodatkowe możliwości do wykorzystania AI w świecie projektów.

Kluczowe obszary wsparcia dla project managera, to: 

  • Lepsza selekcja i ustalanie priorytetów
  • Wsparcie biura zarządzania projektami
  • Ulepszone, szybsze definiowanie, planowanie i raportowanie projektów
  • Wirtualni asystenci projektu
  • Zaawansowane systemy i oprogramowanie testujące

Jak widzisz, zbiór obszarów wsparcia jest szeroki i zróżnicowany. Wszystko zawsze będzie zależało od Twoich potrzeb, ale też umiejętności, by sztuczna inteligencja pracowała tak, jak tego oczekujesz.

 

Najciekawsze narzędzia AI dla zarządzania projektami

Na rynku dostępnych jest już wiele narzędzi i oprogramowań do zarządzania projektami opartych na AI. Narzędzia te wykorzystują AI do różnego rodzaju obowiązków. Wiele z nich możemy wykorzystać do usprawnienia naszej pracy projektowej, aczkolwiek ekscytacja sztuczną inteligencją powoduje, że równie chętnie korzystamy z jej możliwości w naszym życiu prywatnym, a tym samym wspieramy się przy prostych, żmudnych obowiązkach. Zerknij na polecane narzędzia.

Chat GPT 4

ChatGPT to najpopularniejsze narzędzie AI, które otwiera drogą za pomocą API dla pozostałych programów. W praktyce to zaawansowany model językowy oparty na sztucznej inteligencji, opracowany przez firmę OpenAI. ChatGPT ma za zadanie udzielać odpowiedzi na zadane pytania i prowadzić konwersacje w sposób naturalny, na poziomie człowieka. W zarządzaniu projektami może pomóc rozwiązać wiele problemów, napisać tekst czy opis projektowy.

Compose AI

Compose AI to narzędzie, które pomoże szybko i skutecznie odpisywać na wiadomości mailowe. Doskonale wiesz, ile wiadomości masz na co dzień w skrzynce mailowej. Z Compose AI zdecydowanie możesz usprawnić pisanie swoich wiadomości za pomocą specjalnych rozwiązań. W praktyce narzędzie sprawdza się fenomenalnie i zbiera wiele pozytywncyh recenzji. Warto również zaznaczyć, że posiada specjalne połączenie z Google Chrome.

WriteSonic

WriteSonic to kolejne fenomalne narzędzie, które pomaga w pisaniu treści, i to wszelakich. Różnica między ChatGPT, a WriteSonic jest znacząca. To program, który jest mocno dostosowany do treści i od razu daje wiele podpowiedzi względem typu treści, np. artykułu blogowego, wiadomości mailowej czy contentu do generowania reklam. WriteSonic z dnia na dzień oferuje coraz więcej kategorii, które na pewno wejdą w Twoje potrzeby. Wybranie odpowiedniej kategorii spowoduje maksymalne dostosowanie treści do tego, czego realnie oczekujesz. Zdecydowanie warto przetestować to rozwiązanie.

Eightify

Eightify to ciekawe narzędzie, które pozwoli… podsumować w kilkunastu zdaniach film na YouTubie. Przy natłoku obowiązków nie masz czas na kilka godzin sensów, wykorzystaj zatem do tego Eightify, by wyciągnąć kluczowe informacje. To znakomite rozwiązanie do nauki, szybkiego pozyskiwania treści czy weryfikacji filmów. Raz, dwa i gotowe.

 

A już niebawem na blogu IC Project przeczytasz pełen artykuł o narzędziach opartych na sztucznej inteligencji.

 

Włączenie AI do procesu zarządzania projektem

Włączenie AI do procesu zarządzania projektami wymaga starannego planowania i wykonania. Jak w naszych projektach, musimy rozpocząć od identyfikacji problemów i potencjalnych obszarów wsparcia. W czym mamy największe problemy, a na jakich płaszczyznach sztuczna inteligencja może nas wspierać? Od tego rozpocznijmy.

 

Komputer, telefon i kartka na biurku

 

W drugim kroku, kierownicy projektów muszą wybrać odpowiednie narzędzia i oprogramowanie oparte na AI dla swoich konkretnych potrzeb. Dostępnych jest wiele różnych narzędzi i oprogramowania do zarządzania projektami opartych na SI, dlatego ważne jest, aby wybrać te, które są najlepiej dostosowane do konkretnych potrzeb projektu.

Wreszcie, kierownicy projektów muszą zapewnić, że członkowie zespołu są przeszkoleni w zakresie korzystania z narzędzi i oprogramowania opartego na AI. Czasami trzeba poświęcić nieco więcej czasu, aby nauczyć się korzystać z tego typu programów. Niestety nic nie przychodzi ot tak, na wszystko trzeba poświęcić pewną ilość czasu. Jeśli chcesz, aby sztuczna inteligencja działa w Twoich projektach i Waszej pracy skutecznie, naucz się z niej korzystać.

 

Podsumowując…

Podsumowując, wykorzystanie sztucznej inteligencji w zarządzaniu projektami ma potencjał, aby zrewolucjonizować sposób, w jaki zarządzamy projektami. Poprzez automatyzację powtarzalnych zadań, analizę danych w celu identyfikacji wzorców i spostrzeżeń oraz poprawę procesu decyzyjnego, AI może pomóc kierownikom projektów w byciu bardziej wydajnym i skutecznym.

Wraz z dalszym rozwojem technologii AI możemy spodziewać się jeszcze bardziej zaawansowanych narzędzi i oprogramowania do zarządzania projektami opartych na AI oraz jeszcze bardziej powszechnego wykorzystania AI w zarządzaniu projektami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zarządzaniu projektami opartym na AI, zdecydowanie musisz pozostać na naszym blogu, gdzie niebawem pojawią się kolejne artykuły na temat zarządzania projektami w świecie AI.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Załóż darmowe konto

Bez karty płatniczej • Darmowy na zawsze