Logo IC Project
motivating employees

Motywowanie pracowników – 10 najlepszych technik motywacyjnych

Spis treści

Bez dobrze i rzetelnie pracujących ludzi nawet najlepiej zaplanowany projekt zakończy się porażką. A jaki pracownik to dobry pracownik? Oczywiście zmotywowany. Motywowanie pracowników to ciężka kwestia z którą zmaga się wielu pracodawców. Jak skutecznie motywować pracowników? Jakie sposoby wykorzystywać w tym celu? W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam 10 sposobów, jak zwiększyć motywację zespołu.

 

1. Spraw, by miejsce pracy było przyjazne

Jeśli współpracownicy się lubią, od razu lepiej pracują. Motywowanie pracowników to także uświadomienie im, że mają na coś wpływ i że są ważnym elementem całej firmy, czy projektu. Dlatego należy rozmawiać z pracownikami, pytać ich o zdanie i pomysły.

Dobrze też, żeby zespół był dobrze zintegrowany. Można to zrobić za pomocą spotkań czy wyjazdów po pracy lub chociażby podczas wspólnie spędzonych przerw i zamawianiu wspólnie posiłków. Przyjazna firma to także samo miejsce pracy. Biuro czy budynek musi być lubiany przez pracowników i prezentować się estetycznie. Tak niewielkie zmiany, jak przemalowanie ścian, mogą poprawić nastrój pracowników.

 

2. Postaw na Activity Based Working

Activity Based Working może znacząco podnieść motywację i efektywność Twoich pracowników. Polega na zmianie miejsca ze standardowego biura z krzesłami i biurkami na bardziej przyjazne, gdzie każdy może samemu wybrać miejsce pracy. Biuro Activity Based Working ma mniej biurek niż pracowników. Wiąże się to z przemeblowaniem przestrzeni, ale nie oznacza to, że jest mniej stanowisk pracy.

W tym przypadku to, co motywuje pracownika, to dostosowanie biura do indywidualnych potrzeb. Warto, żeby oprócz standardowych mebli pojawiły się fotele lub pufy, czy stojące miejsca pracy. Przydadzą się także otwarte przestrzenie, jak i zamknięte budki telefoniczne, w których każdy będzie mógł przeprowadzić rozmowę w ciszy. Jeśli w biurze jest kawiarnia lub inne miejsce, gdzie można coś zjeść, dobrze jest tam także postawić kilka stołów i foteli i stworzyć strefę chilloutu, żeby można było rozłożyć się z laptopem.

Oczywiście Activity Based Working to także wyzwania, jak chociażby brak osobistych stanowisk pracy. Jednak w ostateczności pozwala na zaoszczędzenie powierzchni biurowej. Przestrzeń wydaje się przestronniejsza, bez ścisku, przy jednoczesnej zwiększonej motywacji pracowników. Jak widzisz, motywacja pracownika i miejsce pracy to dwa aspekty, które skutecznie ze sobą współpracują.

 

3. Oferuj nagrody

Jak skutecznie motywować pracowników? Sprawdzą się tutaj różnego rodzaju nagrody materialne i finansowe. Mogą to być zarówno uznaniowe premie miesięczne i kwartalne, jak i premie za zakończoną sukcesem realizacje projektu. Jako nagrody dla pracowników mogą też służyć vouchery czy bony na zakupy, czy rozrywkę lub dodatkowy dzień wolny. Nagradzanie pracownika umacnia też jego więź z firmą, który czując się doceniony i usatysfakcjonowany, nie będzie szukał innego pracodawcy. Nagrody i premie to elementy systemu motywacyjnego, który musisz mieć zawsze na uwadze.

 

4. Pomóż rozwijać nowe umiejętności

Nowe umiejętności i wiedza to coś, co chce zdobyć każdy ambitny pracownik. Dlatego powinieneś zapewniać pracownikowi narzędzia, takie jak IC Project do zarządzania projektami, dzięki którym będzie mógł na bieżąco aktualizować wiedzę z obszaru, w którym na co dzień porusza się, wykonując swoje obowiązki. Może to być też zaprenumerowanie branżowego czasopisma czy wykupienie dostępu do jakiegoś portalu o danej tematyce.

Sposoby motywowania pracownika dotyczą także możliwości nabywania nowych umiejętności. Dzięki nim nie tylko będzie czuł się usatysfakcjonowani, ale z czasem będziesz mógł także delegować ich do nowych zadań, do których nabył nowe kompetencje. W tym pomogą szkolenia pracowników wewnętrzne i zewnętrzne. Czsami nie jest nawet konieczne wychodzenie z firmy, aby takie szkolenie przejść. Można wykupić dostęp do webinaru, dzięki któremu wystarczy tylko laptop i Internet.

 

5. Często chwal swoich pracowników

To, co motywuje pracowników, to także pochwały. Jednak nie tylko po zakończeniu danego projektu. Ważne jest, żeby czuli się doceniani cały czas. Według badań przeprowadzonych kilka lat temu, aż 50% pracowników jest gotowych zmienić prace tylko dlatego, żeby zostać docenionym. Dlatego warto robić to często. Dobrze jest dziękować za każdy materiał czy wykonane zadanie, które pracownik przesyła Ci np. mailem w formie załącznika. Podziękowanie za takiego maila i potwierdzenie jego odbioru powinno być standardem.

 

6. Zaoferuj elastyczność wykonywania obowiązków

Zastanów się, czy na pewno konieczne jest, by każdy z pracowników przychodził do biura. Być może część osób może pracować z domu. Jest to obecnie coraz powszechniejsze rozwiązanie cieszące się popularnością i chętnie wybierane wśród pracowników. Możesz pozwolić na przykład komuś na 3 dni pracy w domu, a 2 normalnie z biura, jeśli ważne jest zachowanie kontaktu osobistego i spójności całego zespołu.

Elastyczne godziny pracy to także jeden ze sposobów na motywowanie pracownika. To, że ktoś będzie pracował 8 godzin, nie znaczy, że zawsze musi być w pracy w tym samych godzinach. Jeśli ktoś woli dłużej pospać, ma trening, czy musi porozwozić dzieci do szkoły, to warto mu na to pozwolić. Niektóre firmy pozawalają przychodzić swoim pracownikom do pracy między 6 a 10, byle tylko wypracowali oni regulaminowe 8 godzin.

 

7. Zorganizuj catering lub stołówkę

Przygotowanie obiadu czy śniadania do pracy zawsze zajmuje sporo czasu. Dlatego zainwestowanie w stołówkę czy catering może być świetnym pomysłem. Nie tylko zmotywuje to bardziej pracowników, ale pozwoli też na łatwiejsze pozyskiwanie nowych osób w przyszłości. Obiady pracownicze to dla kogoś nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy.

Inną opcją jest zaoferowanie pracownikom przekąsek w formie zdrowych batonów, czy też owoców. W ankiecie przeprowadzonej przez Seamless ponad 57% pracowników stwierdziło, że dzięki jedzeniowym benefitom poczuli się nagrodzeni i docenieni. Natomiast 38% skłoniłoby to do stwierdzenia, że ich pracodawca jest najlepszym możliwym.

 

8. Dbaj o dobrą komunikację

Dobra komunikacja i wzajemny szacunek to podstawa w każdym zespole. Musisz też jasno przedstawić swoje oczekiwania względem pracownika i zadań, jakie ma wykonać. Mimo że Tobie się wydaje, że jako manager komunikowanie z pracownikami masz opanowane perfekcyjnie, w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. Dlatego warto zapytać i porozmawiać z pracownikiem czy na pewno wszystko zrozumiał i wie, czego od niego oczekujesz. Musisz przedstawić w miarę szczegółowy plan działania, tak żeby zarysowane były wszystkie działania i etapy, jakie trzeba przejść, żeby zrealizować cel. Zerknij na 20 specjalnych porad w celu lepszego zarządzania zespołem. Pamiętaj, że zapewnienie dedykowanego narzędzia do komunikacji to jeden z bardzo ważnych aspektów wpływających na motywację. Można to wręcz określić, jako narzędzie motywujące pracowników – skuteczne komunikaty przekazywane w odpowiedni sposób potrafią zrobić dobrą robotę.

 

9. Zwiększaj zakres odpowiedzialności u ambitnych

Jeśli widzisz, że jakiś pracownik jest wyjątkowo ambitny, warto to wykorzystać w dobrym tego słowa znaczeniu. Poprzez podnoszenie kwalifikacji przez szkolenia połączone ze zwiększonym zakresem odpowiedzialności i obowiązków sprawisz, że ta osoba będzie widziała swoją przyszłość w firmie. Motywowanie pracowników to także dbanie o brak powtarzalnych zadań bez perspektyw na awans, czy większe kompetencje. Inaczej z czasem taki pracownik może wykonywać swoje zadań mniej rzetelnie, bo po prostu będzie nimi znudzony.

 

10. Twoja postawa jest ważna

Pamiętaj, że jako szef musisz świecić przykładem. Jeśli Ty będziesz traktować swoje obowiązki bez należytej rzetelności, będą to widzieć Twoi pracownicy i postąpią tak samo. W końcu, skoro menadżer nie traktuje swoich obowiązków poważnie i nie przykłada się do nich, po co oni mają to robić. Wiedz też, że nikt nie chce być traktowany jak nieznacząca część większej grupy. Traktowanie indywidualnie to także skuteczna metoda motywowania pracowników.

Ważne jest doceniane każdego z osobna za sukcesy w pracy. Pamiętaj też, że ludzie lubią opowiadać o swoim hobby, jeśli więc wiesz, że np. któryś z pracowników startował w weekend w zawodach, spytaj go, jak mu poszło. Kosztuje to bardzo niewiele, a może umocnić więzi pracownicze i sprawić, że ktoś poczuje się doceniony i po prostu jak człowiek, a nie jak trybik w maszynie.

Facebook
Twitter
LinkedIn