Wyjedź z IC Project na majówkę!

20%
w rozliczeniu rocznym dla min. 10 użytkowników

Logo IC Project
Grafika przedstawiająca opis postanowień na nowy rok

Postanowienia noworoczne w biznesie – jakie wybrać i jak wykonać?

Strona główna / IC Project Blog / Postanowienia noworoczne w biznesie – jakie wybrać i jak wykonać?

Spis treści

Postanowienia noworoczne to prawdziwa tradycja, szczególnie w pierwszych tygodniach stycznia. W życiu osobistym lubimy sobie wyznaczać różne cele, natomiast zazwyczaj najciężej te cele później zrealizować. Analogicznie wszystko funkcjonuje w biznesie i wydaje się, że w firmach wyznaczanie różnych postanowień i celów noworocznych zdecydowanie jest pozytywne, bo wiąże się z rozwojem i strategią. Kluczowe jednak, aby znaleźć pomysł na postanowienia, przeanalizować, a na końcu zrealizować. W tym artykule przedstawiamy pigułkę wiedzy, jakie postanowienie wybrać i jak się do tego wszystkiego przygotować.

 

Postanowień noworocznych dla biznesu może być cała masa, natomiast przede wszystkim trzeba się skupić na aspektach pozytywnych. W biznesie, jak i w życiu osobistym dążymy cały czas do rozwoju. Dobrze zatem, aby tego typu postanowienia noworoczne były powiązane z czymś, co pomoże firmie wejść na wyższy poziom – pamiętajmy, że wyższy poziom dla firmy może być definiowany bardzo różnie. Biznes, a życie prywatne to dwie różne sfery – w biznesie bardzo często funkcjonujemy zespołowo i i to powinno szczególnie przykuć naszą uwagę. Za realizację celu nie odpowiada w biznesie jednostka, a zazwyczaj cały zespół, który stanowią oczywiście pracownicy. Bardzo ważne, aby do realizacji celu każda z osób pracujących w firmie dołożyła swoją cegiełkę – to tym bardziej napędzi cały zespół do pracy, a przy finalnym i pozytywnym efekcie wywoła uśmiech na twarzy u każdego z naszych pracowników. Na koniec miło będzie zobaczyć uśmiechnięte, spełnione twarze.

Wyznaczając cele, warto pamiętać o modelu SMART – jest to dość oklepana, ale skuteczna koncepcja formułowania celów. Skrót SMART składa się z pięciu składowych, które określają w jaki sposób powinno się formułować cele. Co w tym przypadku będzie najważniejsze?

  • Skonkretyzowany (ang. Specific) – jego zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu, sformułowanie powinno być jednoznaczne i niepozostawiające miejsca na luźną interpretację, szczególnie jeśli mamy na myśli zespół i biznes.
  • Mierzalny (ang. Measurable) – a więc tak sformułowany, by można było liczbowo wyrazić stopień realizacji celu, lub przynajmniej umożliwić jednoznaczną „sprawdzalność” jego realizacji. Jeśli coś planujemy, sprawdźmy czy to osiągnęliśmy.
  • Osiągalny (ang. Achievable) – cel zbyt ambitny podkopuje wiarę w jego osiągnięcie i tym samym motywację do jego realizacji. To bardzo ważny element przy planowaniu celów na przyszły rok – musimy określić realne cele, a nie takie, których osiągnięcie będzie wręcz niemożliwe. Im więcej widzimy światła przed sobą, tym chętniej będziemy do tego dążyć. Ustalajmy cele stopniowo, a bez wątpienia zrealizujemy za jakiś czas ten ostateczny.
  • Istotny (ang. Relevant) – cel powinien być ważnym krokiem naprzód, jednocześnie musi stanowić określoną wartość dla tego, kto będzie go realizował – jest to aspekt, który będzie zazwyczaj powodował rozwój naszego biznesu i całego zespołu pracowników.
  • Określony w czasie (ang. Time-bound) – cel powinien mieć dokładnie określony horyzont czasowy, w jakim zamierzamy go osiągnąć. Jeśli bazujemy na postanowieniach noworocznych to idealnym zakresem czasowym będzie oczywiście cały rok, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby cele podzielić również na mniejsze kroki do wykonania i mierzenia.

Metoda SMART pojawia się w wielu pracach naukowych czy też ogólnie artykułach biznesowych, natomiast szczerze mówiąc – jest to idealne określenie w jaki sposób rzeczywiście powinno się ustalać cele. Wielu ekspertów przywołuje metodę SMART, bo jest ona najzwyczajniej w świecie skuteczna. My również na tym na co dzień bazujemy i to się sprawdza. Analizując wszystkie powyższe warunki, ciężko któryś z nich pominąć, bo nasze cele po prostu się rozjadą i nie uzyskamy efektu.

 

Jakie wybrać cele dla biznesu na Nowy Rok? Mamy specjalne pomysły!

 

  • Wdrożenie nowego narzędzia do firmy, jako postanowienie noworoczne dla biznesu

Nowy Rok, nowy Ja – Nowy rok, nowa firma. Coś w tym jest. Początek roku to zawsze ogromne oblężenie różnych systemów, narzędzi czy programów, które pomagają w pracy. Kategorii tego typu rozwiązań jest cała masa w zależności od branży, natomiast w ostatnim czasie bardzo popularne są m.in. systemy do zarządzania projektami i zadaniami, które organizują pracę całego zespołu. Jeśli na ten moment pracujesz na zadaniach przekazywanych słownie lub mailowo, a Twoimi narzędziami są arkusza kalkulacyjne z Excela to bez wątpienia wdrożenie tego typu rozwiązania będzie wielkim krokiem na przód dla Twojej firmy. Kiedy to warto zrobić? Właśnie z początkiem nowego roku.

Odpowiednie narzędzie do zarządzania projektami i zadaniami to de facto rozwiązanie, które tworzy platformę zadaniową i komunikacyjną dla całego zespołu. Wyobraź sobie to, każdy w zespole wreszcie wie za co jest odpowiedzialny, na kiedy ma to wykonać, a także na bieżąco komunikuje się z całym zespołem. Ze wszystkiego zostaje historia, więc nie ma dopytywania. Do tego macie wspólny kalendarz, miejsce do zarządzania plikami i dokumentami czy wbudowany komunikator, który pozwala rozmawiać w dowolnych konfiguracjach. Oczywiście w ramach takiego narzędzia dostępna jest również aplikacja mobilna, która oferuje bieżący dostęp i kompatybilność ze smartfonu.

Pamiętaj, że wdrażając tego typu rozwiązanie przekazujesz wiele mechanizmów i możliwości dla zespołu, który pracuje szybciej, lepiej i wydajniej. Natomiast to nie wszystko, dodatkowo to Ty jako osoba zarządzająca wreszcie masz kontrolę nad wszystkimi zadaniami w firmie. Musisz przyznać, że brzmi to co najmniej interesująco. Czas zatem, aby wybrać odpowiednie narzędzie dla Twojej specyfiki pracy – nie każde posiada tyle funkcjonalności, natomiast na rynku jest bardzo duży wybór w zależności od tego, jak funkcjonuje Twoja firma. Koniecznie zwróć uwagę na to, aby program był prosty i intuicyjny w obsłudze, funkcjonalny, a przy tym w języku polskim z dobrym supportem.

Jeśli mamy polecać to oczywistym narzędziem będzie IC Project, a więc w 100% polskie rozwiązanie ze wszystkimi wymienionymi wyżej funkcjonalnościami. Do tego masz specjalne usługi wdrożeniowe, a także bieżącą opiekę na każdym etapie pracy. Decydujesz się na narzędzie i patrzysz, jak Twój zespół na bieżąco wykonuje swoją pracę. Postanowienie noworoczne spełnione? W trybie błyskawicznym.

 

  • Wybrany cel realizacyjny dla każdego z działów – produktywne postanowienie na Nowy Rok

O co tutaj chodzi? Wybierając cel dla firmy, możemy oczywiście postawić totalny przykład – mamy poprawić rentowność firmy o 50%. W jaki sposób jednak pracownicy wszystkich działów mają na to wpływ? Bardzo niewielki, a cel jest tak mało skonkretyzowany, że tak naprawdę nie wiadomo, co konkretnie na co dzień trzeba robić, aby do tego doprowadzić. My idziemy za pomysłem postawienia realnego celu realizacyjnego dla każdego działu – w jaki sposób? Najlepiej będzie to wytłumaczyć na przykładzie. Mamy dział marketingu, który zazwyczaj przez rok realizuje kilka kampanii reklamowych – patrząc historycznie było to od 2 do 5 kampanii w przeciągu 365 dni. Tym samym, po analizie sytuacji możemy wspólnie z zespołem marketingowym założyć konkretny cel na przyszły rok, że chcielibyśmy zrealizować 6 kampanii reklamowych w różnej formie. Jest to cel, którego do tej pory jeszcze nie osiągnęliśmy, aczkolwiek jest zdecydowanie osiągalny – zgadza się? Chyba tak.

Idąc tym tokiem myślenia, weźmy na warsztat dział obsługi klienta. Jest to oczywiście dział, który wpływa bardzo często na bezpośredni kontakt z naszymi klientami, na ich edukację czy przekazywanie kluczowych informacji. W tym przypadku realnym celem może być m.in. rozszerzenie całego help center do większych rozmiarów. Jeśli na ten moment mamy 15 poradników, a także 30 pytań i odpowiedzi w FAQ – ustalmy jasne i klarowne cele. Chcemy, aby przyszły rok zakończyć z 25 odcinkami poradnika, a także 45 pytaniami i odpowiedziami w sekcji FAQ. Każdy wie, o co chodzi i wie w jaki sposób zrealizować ten cel. Umówmy się, jest to praca, która tylko i wyłącznie zaprocentuje. Im większy help center, tym mniej pracy dla pracowników z działu obsługi klienta.

Mamy nadzieję, że powyższymi przykładami udało nam się zobrazować w jaki sposób można wypracować jasny i klarowny cel dla każdego z działów. Naszym zdaniem, będzie to zdecydowanie lepsza forma do poprawy pracy, a tym samym uzyskiwania celów biznesowych dla całej firmy. Wyobraźmy sobie teraz sytuację, że każdy z działów spełni takie małe dodatkowe wymagania na cały rok – skok do przodu całej firmy będzie znaczący, a przecież na tym nam właśnie zależy.

  • A może nowa metodyka pracy? Skuteczna zmiana rozwiązaniem na postanowienie noworoczne

To może być niejako połączone w pewnym stopniu z wdrożeniem narzędzia, ale może również funkcjonować w aspektach, które nie są ze sobą kompatybilne. Każda firma, każdy zespół ma swoje ustalenia, schematy na których funkcjonuje. Może postanowienie noworoczne będzie idealnym rozwiązaniem, aby coś zmienić, usystematyzować i tym samym poprawić? Dla przykładu, dział sprzedażowy ma spotkanie raz na kwartał i podsumowuje wyniki, a także ustala cele sprzedażowe na kolejny kwartał. A może w tym przypadku nastąpi zmiana i ustalimy takie spotkania na koniec każdego miesiąca? Tym samym, zminimalizujemy ryzyko i wprowadzimy rozwiązanie, które spowoduje ewentualne korekty planów, wdrożenie innych, alternatywnych rozwiązań.

Patrząc na to inaczej, bez wątpienia ciekawym rozwiązaniem będzie ustalenie cotygodniowego, dwutygodniowego, comiesięcznego (skreśl niepotrzebne lub zaznacz odpowiednie) spotkania dla całego zespołu. Jeśli to w Twojej firmie jeszcze nie funkcjonuje, zdecydowanie polecamy. Dlaczego? To idealne rozwiązanie, aby porozmawiać całym zespołem, omówić zeszły okres, a także przedstawić plan na kolejny. Ponadto, to idealna integracja zespołu. Oczywiście musisz pamiętać, aby tego typu spotkania nie wiały nudą, a jednak były prowadzone w konkretnej i raczej luźnej formie. Przykładowo, co tydzień w poniedziałek o 10:00 spotykamy się na kawę w sali konferencyjnej, a całe spotkanie trwa 45 minut. Każdy może zabrać głos, pogadać o projektach na forum, a jeśli potrzeba to poopowiadać żarty. Oczywiście pieczę nad tym wszystkim musisz Ty trzymać i ewentualnie zawsze mieć w zapasie agendę takiego spotkania, którą w razie potrzeby wykorzystasz. Dobry pomysł na coś nowego na nowy rok? Wydaje się, że zdecydowanie tak – w jakiej formie, to już Ty zdecydujesz.

 

Pomysłów na biznesowe postanowienia noworoczne może być mnóstwo, natomiast mamy nadzieję, że powyższymi naszymi pomysłami rozszerzyliśmy troszeczkę Twoje myślenie. Tym samym, wybierz jeden z naszych pomysłów lub na tej podstawie wrzucisz coś swojego, unikatowego dla firmy. Pamiętaj, że tych celów może być dużo, ale też nie za dużo. We wszystkim trzeba znaleźć złoty środek – postanowienie noworoczne i cel możesz wyznaczyć dla każdego zespołu, dla pojedynczych pracowników, ale też dla siebie, jako osoby zarządzającej. Co to może być? A jakby taka impreza integracyjna raz na kwartał czy też pół roku? Zespół niewiele będzie miał do powiedzenia, ale to Ty będziesz odpowiadać za jej zorganizowanie. Zapewniamy, że każdy z przyjemnością i uśmiechem na niej się pojawi ?

Powodzenia w realizacji celów na kolejny Rok!

 

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Załóż darmowe konto

Bez karty płatniczej • Darmowy na zawsze

Załóż darmowe konto i przetestuj możliwości IC Project

Umów się na darmową prezentację z naszym specjalistą