Szaleństwo Black Week w IC Project! 50% taniej! Przejdź do promocji
project good habits

Dobre vs złe nawyki

Spis treści

Z naszego wpisu Jak zostać mistrzem produktywności wiesz już co zmienić w swoim trybie pracy, żeby skuteczniej radzić sobie z zadaniami. Teraz skupimy się na codziennych czynnościach, które wykonujemy nie zwracając na nie uwagi – aspektach, które trzeba wyeliminować, ponieważ wiele nawyków, które negatywnie wpływają na naszą produktywność jest naszą codziennością. Oto czego warto się pozbyć:

Ciągłe sprawdzanie wiadomości e-mail

Nie przeglądaj na bieżąco poczty. Zrób to 3-4 razy w ciągu dnia i wtedy na nią odpowiadaj. Kiedy skupiasz się nad najważniejszym zadaniem wyłącz pocztę lub powiadomienia o nadejściu nowych wiadomości.

Chaos na biurku i w dokumentach

Odkładaj rzeczy na miejsce. Zadbaj o porządek na biurku i wokół niego. To ważne żeby przestrzeń była czysta i uporządkowana. Brak rozpraszaczy pomoże w skupieniu uwagi.

Odbieranie telefonu

Jeśli charakter pracy pozwala ci to zrobić, odizoluj się na godzinę lub dwie i nie odbieraj telefonu, wtedy łatwiej Ci będzie zakończyć zadanie. Telefon może wybić cię z rytmu pracy, czasami lepszym rozwiązaniem jest oddzwonić.

Pochłanianie bezwartościowych informacji

W dobie zalewających nas ze wszystkich stron informacji, przefiltruj je i nie poświęcaj czasu na czytanie tych niepotrzebnych. Skup się na takich, które możesz jakoś wykorzystać. Nie martw się, że ominie Cię coś ważnego, jeśli pojawi się naprawdę istotna informacja to i tak usłyszysz ją od innych.

Używanie mediów społecznościowych

Nie sprawdzaj mediów społecznościowych i prywatnych wiadomości w pracy. Zablokuj dostęp do stron internetowych, które często odwiedzasz, a w pracy kusi Cię aby również je przeglądać.

Twoi współpracownicy

Jeśli musisz skupić się na ważnym zadaniu a Twoi współpracownicy rozmawiają, nie bój się być asertywnym i grzecznie wyjaśnij, że w tym momencie nie możesz rozmawiać. Możesz też wyizolować się słuchając muzyki przez słuchawki. Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie swego rodzaju kodu. Polega on na tym, że założone słuchawki to znak, że nie można teraz przeszkadzać, jedna słuchawka oznacza pracę z możliwością przeszkodzenia w ważnej sprawie, a dopiero ich brak to możliwość swobodnej rozmowy.

 

A teraz kilka słów o zwyczajach, które pozytywnie wpływają na nasze życie. Badania dowodzą, że jeśli powtarzamy coś przez minimum 21 dni to staje się to już naszym nawykiem. Oto przyzwyczajenia, które warto wprowadzić do swojego codziennego funkcjonowania.:

Wysypiaj się

Niedobór lub zła jakość snu ograniczają możliwość koncentracji. Tym samym jesteśmy mniej wydajni, a to odbija się negatywnie na naszej pracy. Śpij odpowiednią dla siebie liczbę godzin, a w razie potrzeby korzystaj z drzemki w ciągu dnia, która może pomóc odzyskać Ci siły.

Dobrze się odżywiaj

Pamiętaj, że jedzenie ma bezpośredni wpływ na zdolności poznawcze i produktywność. W skrócie: nie pomijaj śniadania, wybieraj pełnowartościowe produkty, jedz warzywa, pij wodę oraz przede wszystkim – jedz regularnie.
Słuchaj wartościowych podcastów i audiobooków. Podczas codziennego dojeżdżania do pracy, stania w korkach, sprzątania, gotowania, czy ćwiczenia na siłowni, możesz słuchać ciekawych książek i wywiadów. To pomoże Ci rozwijać kreatywność, poprawiać pamięć i dowiesz się wielu ciekawych rzeczy. Czas spędzisz bardziej efektywnie niż np. słuchając tej samej muzyki w radiu. Inspiruj się.

Spisuj pomysły

Codziennie „zrzucaj” ze swojej głowy pomysły i rozwiązania, jakie przyszły Ci go głowy w trakcie całego dnia. Zapisuj je gdzieś. Magazynowanie ich w głowie skutkuje tym, że część z nich bezpowrotnie ucieka. Poza tym, kiedy masz je zapisane w jednym miejscu, możesz szukać między nimi powiązań.

Otaczaj się roślinami

Natura ma wielką moc. Nawet mała roślinka postawiona na biurku może mieć pozytywny wpływ na naszą pracę.

Produktywność to temat rzeka. Jeśli znasz jakieś ciekawe sposoby na to by działać skuteczniej, udostępnij wpis w social mediach i podziel się nimi.

[CTA]

Facebook
Twitter
LinkedIn