Logo IC Project
Zespół trzymający się za ręce

Praca zespołowa – 8 skutecznych wskazówek dla całego zespołu

Spis treści

Praca zespołowa funkcjonuje od wieków i obecna jest praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Bez pracy zespołowej bez wątpienia nie udałoby się osiągnąć tego, co mamy na świecie. Skuteczna praca zespołowa ma przełożenie na wiele płaszczyzn, dlatego ważne jest, aby usprawnić ten proces do maksimum. W tym artykule skupiamy się na przekazaniu 8 skutecznych i sprawdzonych wskazówek, które poprawią Waszą pracę zespołową.

  1. Narzędzie wspierające pracą zespołową kluczem do sukcesu.

To prawda. Zespół pracujący w odpowiednim narzędziu zdecydowanie lepiej funkcjonuje w sferze komunikacji. Niezwykle ważne jest, aby zespół miał zapewnione funkcjonalne narzędzie, które będzie gwarantowało pozytywny obieg informacji.

Znasz sytuację, kiedy wymieniamy między sobą różne informacje, a potem o tym zapominamy? W komunikacji werbalnej to tradycyjna, aczkolwiek rozwiązaniem takich sytuacji są narzędzia, które tworzą nam pełną historię komunikacji zespołowej.

Członkowie zespołu pracują w programie na zadaniach i na ich poziomie mają możliwość do zostawienia informacji lub porozmawiania. Z tego pozostaje pełna historia i mimo dużej ilości obowiązków wszystko zawsze mamy dostępne w programie. Każdy z członków grupy ma swoje konto, zarządza własną pracę, a także współpracuje zespołowo. To jeden z procesów pracy, który musi funkcjonować, jeśli chcemy skutecznie funkcjonować zespołowo.

 

Zespół pracujący na komputerach.

 

Im mniej niedomówień, tym lepiej. Narzędzie to gwarantuje czarno na białym. Wiemy, co jest do wykonania i kto za to będzie odpowiedzialny. Na każdym zadaniu widnieje planowany termin wykonania, a system będzie o tym zawsze przypominał. Lider zespołu może dodatkowo kontrolować cały proces, jednak ma do tego pełne, technologiczne możliwości. To bardzo pozytywnie będzie wpływać również na pozostałych członków zespołu, ponieważ ich praca zostanie bardzo poprawnie zorganizowana. Osoba zorganizowana to osoba produktywna.

IC Project to narzędzie, któremu warto się przyjrzeć, aby usprawnić pracę zespołową. To program stworzony do zarządzania projektami i zadaniami w połączeniu z pracą zespołową. System odgórnie organizuje pracę w zespole, oferując do tego wiele ciekawych funkcjonalności, również komunikacyjnych wewnątrz platformy. Jeśli chcesz, zobacz zestawienie 10 najlepszych programów do zarządzania zadaniami, które przygotowaliśmy.

  1. Dobór odpowiednich osób do zespołu może stanowić niezwykle istotny warunek.

Czy wiesz, co jest najważniejsze w każdej firmie? Ludzie. To ma również swoje przełożenie na pracę zespołową. Obecnie na rynku borykamy się z problemem pozyskania dobrych specjalistów, a prognozuje się, że cała sytuacja z roku na rok będzie się pogarszać.

Każda osoba to odmienny charakter, inne cechy wolicjonalne, a także zróżnicowane kompetencje. W każdym zespole wszystko musi być dobrane perfekcyjnie, a tym samym stanowić złoty środek. Znamy mnóstwo sytuacji, kiedy odmienna osoba potrafiła popsuć dobrze funkcjonujący zespół – tego zdecydowanie trzeba unikać. Pamiętaj, że zespół zawsze będzie ważniejszy od jednostki. Zespół to w końcu zbiorowa odpowiedzialność.

Na odpowiedni dobór kompetencji w zespole nie wymyślono jeszcze złotego środka, natomiast połączenie różnych umiejętności i skuteczne dobranie charakterów powinno być kluczowe dla maksymalizacji efektów pracy zespołowej. Jeśli w zespole odpowiednio zostaną połączone osoby, zobaczymy u nich poczucie przynależności, wzajemny szacunek, będzie widoczna lepsza atmosfera, a także zwiększona kreatywność oraz aktywność u członków zespołu.

  1. Konstruktywna krytyka to dobre rozwiązanie.

Nie bój się konstruktywnej i merytorycznej krytyki. Tylko w ten sposób zadbacie w zespole o wzrost kompetencji oraz wyeliminowanie popełnianych błędów. To oczywiście jest powiązane z zaufaniem i odwagą u niektórych osób. Jeśli nie powiecie sobie czasami kilka gorzkich słów, nigdy nie uzyskacie poprawy w relacjach, a tym samym realizowanych projektach.

Praca w zespole ma zamierzone cele, często również powiązana jest z motywacją. Mnóstwo liderów swoich zespołów poszukuje odpowiedzi na pytanie: jak motywować pracowników? Nie jest to proste, natomiast bardzo często rozpoczyna się od rozmowy, być może przechodzi do krytyki. Nie wytykając błędów, nie wprowadzisz żadnych zmiennych. W krytyce musisz jednak zawsze bazować na argumentach, to na tym opiera się konstruktywność. Czasami warto oczyścić w odpowiedni sposób atmosferę, bo docelowo to wpłynie pozytywnie na wszystkich członków zespołu.

Pamiętaj, że w krytyce trzeba zachować umiar. Bo krytyka nie każdym kroku to nie jest dobre rozwiązanie. Oczywiście pojawiają się sytuacje, kiedy pracownik nadmiernie nie przestrzega zasad czy wytycznych, ciągła krytyka wtedy nie będzie miała żadnego sensu. Jeśli raz, czy drugi to się nie sprawdziło, nie sprawdzi się zapewne po raz trzeci czy dziesiąty.

Czasami lepszym rozwiązaniem będzie pożegnanie się z taką jednostką, aby nie wpłynęło to docelowo negatywnie na pracę zespołu. Członkowie grupy często podpatrują innych, a następnie powielają zachowania. Musisz zatem szybko reagować i dbać o ich zaangażowanie.

  1. Skuteczna komunikacja jest arcyważna w pracy zespołowej.

W cechy pracy zespołowej bez wątpienia wchodzi komunikacja. Bez rozmowy nie ma zespołu. Efektywny zespół to skomunikowana praca w grupie. Dobra komunikacja będzie zdecydowanie ułatwiona poprzez specjalne narzędzie.

W obecnych czasach zespół nie musi pracować stacjonarnie, może być hybrydowy lub w całości zdalny. W tym przypadku rozwiązaniem będzie technologia, która zapewni narzędzia do video konferencji lub specjalne komunikatory. Druga opcja powinna być wykorzystywana również przy zespołach stacjonarnych, bo oferuje dodatkowe możliwości komunikacyjne w każdej sytuacji.

 

Zespół podczas spotkania.

 

Komunikacja w zespole polega oczywiście na rozmowie werbalnej. Narzędzie to zawsze dodatek, natomiast nic nie zastąpi prawdziwej rozmowy face-to-face. Świetnym rozwiązaniem będą regularne spotkania zespołowe – trzeba to jednak robić z głową, aby nie przepalać czasu pracy wszystkich członków zespołu.

Podczas spotkań każdy powinien móc wypowiedzieć swoje zdanie o projektach, co wpłynie pozytywnie na poczucie odpowiedzialności. Sposoby komunikacji są zróżnicowane, więc jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na ten temat, przeczytaj artykuł o 10 niezawodnych sposobach na poprawę komunikacji w zespole.

  1. Wyeliminuj aspekt próżniactwa społecznego. To zabija produktywność!

Czy wiesz, czym jest próżniactwo społeczne? To skłonność ludzi do wkładania mniejszego wysiłku w wykonanie zadań, w których wspólny cel jest efektem pracy zespołowej. Parafrazując na prawdziwą sytuację: mamy 5-osobowy zespół, który realizuje pewien aspekt. Nagle jedna z tych osób zdecydowanie mniej wkłada wysiłku w realizację zadań, a to widzi reszta zespołu. Za moment kolejna osoba decyduje się na taki sam krok, bo dlaczego ona ma wkładać więcej, jeśli efekt i tak pójdzie na wszystkich? Tym tokiem rozumowania, cały zespół zaczyna drastycznie gorzej pracować, a produktywność członków grupy jest bardzo niska.

Praca zespołowa musi funkcjonować jak w szwajcarskim zegarku. Pamiętasz akapit o odpowiednim połączeniu kompetencji w zespole? Każdy może być odpowiedzialny za pewną część pracy, ale wysiłek zawsze musi się rozkładać w miarę możliwości po równo. Dzięki temu unikniemy zjawiska próżniactwa społecznego, które może być dużym zagrożeniem.

  1. Rozwiązujcie wspólnie problemy – praca zespołowa zyska większą dozę zaufania.

Problemy zawsze się pojawiają i tego nigdy nie zmienimy. Wyróżnić możemy zespoły, które ograniczają liczbę pojawiających się problemów poprzez odpowiednio dobrane osoby, ale chcąc czy nie, moment kryzysowy się pojawi nawet w najlepszym małżeństwie. Kluczowe będzie zarządzanie tym kryzysem. Problemy zawsze warto rozwiązywać wspólnie. Praca w zespole będzie wtedy dużo skuteczniejsza, bo osoby nie będą pomijane w najważniejszych sytuacjach.

Zawsze część grupy ma nieco inne stanowiska, są osoby zarządzające, a inne operacyjne. Zespół to jednak całość. W sporcie zespołowym i drużynie bardzo często pojawia się stwierdzenie: albo wszyscy albo razem. Nie ma drogi na skróty. To zespół, który funkcjonuje razem nie tylko w realizacji projektu, ale również w momencie pojawienia się problemu. Najlepsze co możesz osiągnąć to syndrom grupowego myślenia.

Pamiętaj o tym, bo wspólne rozwiązywanie problemów bardzo mocno scali zespół. To zwiększy poczucie odpowiedzialności za kolejne potencjalnie pojawiające się problemy – być może niektóre z nich w przyszłości zostaną w ogóle zduszone w zarodku poprzez jednostki?

  1. Zbuduj w zespole otwartość na pomysły.

Jeśli zespół chce się rozwijać, musi być otwarty na pomysły. Praca w zespole jest wielką wartością, kiedy bierze w niej udział każdy z członków grupy. Docelowo to będzie budziło burzę mózgów, a za tym idącą kreatywność. Jest takie przysłowie: co dwie głowy, to nie jedna. To idealnie pokazuje aspekt kreatywności, który potrafi wywołać praca zespołowa.

 

Zespół na szczycie.

 

Kluczowe jednak, aby każdy z pracowników był w pełni otwarty na przeróżne (czasami nawet głupie!) pomysły członków zespołu. Wiele z pomysłów może nie być wykorzystywanych, ale kiedyś w końcu trafi się ten, który zbuduje wielki sukces tego zespołu. Bez otwartości, taki pomysł być może wyląduje w szufladzie i nigdy nie padnie na forum. Pracownicy muszą mieć do siebie maksymalne zaufanie, a otwartość będzie miała na to ogromny wpływ.

Zadania w zespole są bardzo różne, tak jak umiejętności, im więcej otwartości, tym lepiej. Oryginalne pomysły są najcenniejsze, a tylko w ten sposób będą trafiały do dyskusji.

  1. Dobra atmosfera potrafi góry przenosić. Zadbaj o świetną atmosferę dla skuteczności pracy zespołowej.

Dobra atmosfera to coś, co potrafi przezwyciężać niższe umiejętności czy gorsze charaktery. Sport jest świetnym przykładem wielu życiowych sytuacji. Wiele razy zdarzało się, że drużyna o niższych umiejętnościach, bez wypłacanych pieniędzy czy z dodatkowymi problemami potrafiła się tak zjednoczyć i zbudować znakomitą atmosferę, że z łatwością osiągała ponadprzeciętne wyniki. Atmosfera zawsze jest kluczem do sukcesu. Jeśli masz świetną atmosferę w zespole, chcesz wracać dzień w dzień do tego środowiska.

Praca zespołowa z pozytywną atmosferą jest czymś niezwykle przyjemnym, co pracownicy lubią wykonywać na co dzień. Pytanie jednak, w jaki sposób zbudować dobrą atmosferę? Zawsze w tym przypadku kluczowe będą osoby, które budują zespół. Czasami może to przychodzić ciężko, a niekiedy od ręki, jeśli mamy na pokładzie odpowiednie jednostki.

Zawsze jednak warto przyczynić się do integracji zespołu, aby poznać się w innej, odmiennej roli. Impreza integracyjna, wspólne wyjście do piwa czy wyjazd na weekend – to są sprawdzone zabiegi, które potrafią realnie zintegrować i połączyć w całość zespół.

Facebook
Twitter
LinkedIn