Trzy w jednym

Rozwój project managera

Sztuka rozwoju Project Managera. Gdzie szukać wiedzy i umiejętności?

Spis treści

Każdy świadomy project manager poszukuje swojego rozwoju, nowych umiejętności, kolejnych kompetencji, by być coraz lepszym w swoich fachu. Przy tak dużej konkurencyjności na rynku, skuteczny project manager to prawdziwy skarb dla każdej firmy. Skąd zatem project manager może czerpać wiedzę? Gdzie szukać inspiracji, wiedzy i umiejętności, by project manager podnosił swoje kompetencje? W tym artykule bierzemy na warsztat rozwój project managera i analizujemy możliwości samorozwoju.

 

Zrób mapę własnych dobrych i słabych stron – od tego zacznij samorozwój.

Jak wiesz, projektu nie zaczynasz bez harmonogramu albo odpowiedniego planu. Podobnie sytuacja wygląda z edukacją project managera, która niekoniecznie będzie skuteczna, jeśli nie przygotujesz do tego procesu pewnego planu. Aby to zrobić, potrzebujesz mapę swoich dobrych i słabych stron. Zastanów się, co robisz dobrze, co możemy określić do średniego poziomu, a co jest Twoją słabą stroną. Spróbuj sobie to wszystko rozpisać wizualnie, aby mieć pełen podgląd sytuacji własnej osoby. Jeśli to zrobisz, będziemy mogli to nazwać mapą siebie samego, zobaczysz wtedy Twoje kompetencje menadżerskie od drugiej strony. To niezwykle istotne, by mieć pewien punkt wyjścia i zrobić odpowiedni plan nauki.

Rozwój project managera

Jeśli szukasz odpowiednio narzędzia, które pomoże w procesie tworzenia mapy, zdecydowanie polecamy Miro, które możesz wykorzystać w formie wirtualnej tablicy. Rozpisz sobie punkty, oznacz kolorami, wykorzystaj być może szablon i rzuć okiem w całości na Twoje umiejętności. Jak to zrobisz, zastanów się, nad którymi aspektami chcesz pracować, a które mogą poczekać na dalszy etap Twojego rozwoju. W tym miejscu warto również podjąć decyzję o własnej ścieżce rozwoju w roli project managera. Co istotne, do całego procesu musisz podejść kompleksowo i bez żadnych uprzedzeń. Wiele kompetencji w których nie czujemy się dobrze pośrednio pomijamy, a to duży błąd. Jeśli chcesz być lepszym kierownikiem projektu, musisz zrównoważyć swoją strefę komfortu – czasami w niej przebywać, a częściej wychodzić poza nią.

 

Wykorzystaj moc social mediów – #projectmanagement

Social media to ogromne możliwości, które pozwalają się uczyć. Wykorzystaj specjalny hashtag #projectmanagement, który pozwoli być na bieżąco ze wszystkimi nowymi informacjami, artykułami czy ciekawostkami na temat światowego zarządzania projektami. Pamiętaj, że social media otwierają konkretne drogi do dalszych miejsc w internecie, np. specjalistycznych bądź eksperckich artykułów. Śledząc nowe informacje pod tym hasztagiem np. na Linkedin możesz szybko odnaleźć coś ciekawego, czasami nawet niestandardowego. A chyba tego właśnie w sztuce rozwoju project managera poszukujemy?

Wykorzystując social media i możliwości internetu, nie zamykaj się tylko na Polskę, bo to może być bardzo duży błąd. Wiele eksperckich artykułów czy nowych trendów pochodzi od światowych ekspertów, a te materiały dostaniesz w międzynarodowym internecie. Niestety prawdopodobnie nie będzie to przetłumaczone na język polski. Dlatego zdecydowanie warto szukać ciekawostek dalej niż w Polsce, a obecne możliwości internetowe pozwalają w tej materii na wiele. Co jeszcze w social mediach?

Linkedin, Linkedin, Linkedin. Jesteśmy prawdziwymi fanami tej platformy social mediów, która jest niezwykle merytoryczna i oferuje bezpośrednie dojście do wiedzy prawdziwych ekspertów. Jeśli chcesz być na bieżąco ze światem zarządzania projektami, zbuduj bazę kontaktów, którą będą stanowić specjaliści i praktycy zarządzania projektami. Każdy kierownik projektu ma masę doświadczeń, własnych przemysleń i większości sytuacji z chęcią porozmawia bądź podzieli się wiedzą. Wielu ekspertów na bieżąco publikuje różne ciekawe informacje, które dla Ciebie mogą być znakomitym źródłem nowej wiedzy. Let’s go.

 

Źródło wiedzy kierownika projektu z książek i podcastów

Nie ma tutaj wielkiej niespodzianki, że warto czytać książki. Na rynku dostępnych jest wiele książek na temat zarządzania projektami, ale także specjalizujących się w danych dziedzinach lub branżach. Niekoniecznie musisz czytać stricte o project managemencie, a możesz skupić się np. na dobrych praktykach w zarządzaniu zespołem, ustalaniu priorytetów czy psychologii. To wszystko stanowi istotne składowe całego zarządzania projektami. Pamiętaj, że czasami warto wejść w szczegóły, bo szczegóły budują efekty dla całości. Ze swojej strony polecamy 10 najlepszych książek na temat zarządzania projektami. To uznane i wysoko oceniane numery, więc na pewno się nie zawiedziesz.

Drugie niezwykle cenne źródło wiedzy dla każdego project managera to podcasty. Nie ma co się oszukiwać, ale podcasty w ostatnich latach bardzo mocno wzrastają na swoim zasięgu, a na rynku pojawia się coraz więcej merytorycznych podcastów, które po prostu warto wysłuchać. Oczywiście musimy pozostawić polecenie dla podcastu I See Project, w którym Norbert Sinkiewicz i Dawid Świątkiewicz regularnie biorą na warsztat niezwykle ciekawe tematy ze świata zarządzania projektami. Sporo merytorycznych informacji, różne podejścia i strategie, które na pewno mogą inspirować. Pamiętaj, że warto również szukać ogólnie podcastów biznesowych, a nie tylko projektowych. To pozwoli tworzyć mindset umiejętności i kompetencji z backgroundu biznesowego, co w obecnym świecie jest istotne.

 

Networking – poznaj specjalistów i nawiąż wartościowe kontakty.

Networking to dość specyficzny proces poznawania się, który niektórzy uwielbiają, a inni nienawidzą. Cóż, z wieloma aspektami jest podobnie. My jednak uważamy, że networking to świetne źródło pozyskiwania wartościowych kontaktów. Szczególnie, jeśli chcesz wejść do tej branży, porozmawiać z ciekawymi osobami, czy wymienić się doświadczeniami. Po to został właśnie stworzony networking. Każdy przychodzi na tego typu spotkania w podobnym celu, więc jest otwarty na rozmowę. Nie ma tutaj znaczenia poziom Twojego zaawansowania czy wiedzy, po prostu rozmawiaj, poznawaj ludzi i zachowuj kontakty.

Networking

No i właśnie ten ostatni aspekt jest bardzo ważny, bo networking powinien być powiązany z tym, by coś po nim pozostało, oprócz własnych doświadczeń. Obecnie w świecie biznesowym zdecydowanie funkcjonuje wymiana profili na Linkedin, aby móc się połączyć po networkingu w formie online. Zdecydowanie warto to robić, bo możliwości stacjonarne zawsze mamy ograniczone, ale w social mediach jesteśmy aktywni regularnie. Wykorzystajmy zatem to, co mamy na co dzień. Zbudujmy bazę kontaktów z networkingu.

 

Mentoring – hit czy kit?

Mentoring jest niezwykle cennym źródłem wiedzy dla project managerów, umożliwiając im rozwój zawodowy, zdobywanie cennych umiejętności i doskonalenie się w roli menedżera projektu. Mentor, będący doświadczonym profesjonalistą w dziedzinie zarządzania projektami, może przekazać nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również praktyczne spostrzeżenia i wskazówki oparte na osobistym doświadczeniu. Mentoring to coraz popularniejsza metoda zdobywania wiedzy na polskim rynku.

Jedną z głównych korzyści mentoringu dla project managera jest możliwość uczenia się od mentora poprzez obserwację i praktyczne działania. Mentor, posiadający bogate doświadczenie w zarządzaniu projektami, może podzielić się sprawdzonymi strategiami, technikami i narzędziami, które przyczyniły się do jego sukcesów zawodowych. Dzięki temu możesz szybko zdobywać nowe umiejętności i rozwijać swoje kompetencje w praktyczny sposób. I przede wszystkim praktyka jest tym, co wyróżnia mentoring.

Ponadto, mentor może dostarczyć cennych wskazówek dotyczących aspektów miękkich zarządzania projektami, takich jak przywództwo, komunikacja interpersonalna, budowanie relacji czy rozwiązywanie konfliktów. Otrzymywanie informacji zwrotnej od mentora pozwala menedżerowi projektu na lepsze zrozumienie swoich mocnych stron i obszarów do rozwoju, co stwarza możliwość ciągłej poprawy.

 

Staż, wolontariat i praca – dlaczego to może być najskuteczniejsze źródło wiedzy dla project managera?

Żadna teoria nie zastąpi praktyki. To stara prawda, która ma przełożenie w wielu dziedzinach życia. Dlatego też w sztuce rozwoju project managera niezwykle ważna jest praca. Zawsze możesz się dokształcać w formie teoretycznej, uczestnicząc w kursach, czytając książki, ale pozyskiwaną wiedzę w formie teoretycznej musisz potrafić wykorzystywać w praktyce. I warto mieć ku temu odpowiednie środowisko, a tym będzie po prostu zarządzanie projektami. Jeśli jesteś na początku swojej drogi zawodowej w świecie zarządzania projektami, zdecydowanie polecamy podejście do stażu bądź wolontariatu. Jest wiele organizacji, nawet typowo projektowych, które potrzebują wolontariuszy (polecamy PMI!). To pozwoli pracować w środowisku projektowym, uczyć się od innych i podejmować decyzje projektowe w praktyce. Jest to niezwykle istotny aspekt w nauce i podnoszeniu własnych kompetencji.

Idąc dalej, zwróć uwagę na staż – płatny bądź nawet bezpłatny. Na tym etapie musisz stać traktować jako inwestycje w siebie, które będą się zwracać w przyszłości, i to z nawiązką. Spróbuj znaleźć doświadczony zespół, który prowadzi skomplikowane i zaawansowane projekty. Jeśli uda Ci się dostać do takiego zespołu na staż i wejść do wnętrza tych projektów, jesteś wygraną osobą. Nie ma lepszego źródła wiedzy niż podpatrywanie najlepszych w swoich fachu. No i oczywiście na koniec tej hierarchii mamy tradycyjną pracę. Jeśli jesteś osobą bardziej doświadczoną, potrafisz prowadzić projekty i zarządzać zespołem, zadbaj o to, aby mieć realnie dobre środowisko do zarządzania projektami. Pamiętaj, że każda praca będzie dużo lepszym rozwiązaniem niż zwykła edukacja teoretyczna. Praktyka odegra tutaj kluczową rolę.

 

Sztuka rozwoju Project Managera polega na ciągłym poszukiwaniu inspiracji, wiedzy i umiejętności, które przyczyniają się do osiągania sukcesów w zarządzaniu projektami. Niezwykle istotne jest korzystanie z różnorodnych źródeł, takich jak literatura branżowa, szkolenia, mentorstwo, organizacje zawodowe czy media społecznościowe, które dostarczają wartościowych informacji i wsparcia. Poprzez rozwijanie się w tych obszarach, Project Manager może wzmocnić swoje kompetencje, poszerzyć perspektywę i stale doskonalić swoje umiejętności, co przyczynia się do efektywnego i skutecznego zarządzania projektami.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Załóż darmowe konto

Bez karty płatniczej • Darmowy na zawsze