Logo IC Project
Kobieta z kawą

Project manager – czym się zajmuje i ile zarabia?

Spis treści

Project manager to bardzo ważne stanowisko w każdej firmie, która nastawiona jest na pracę projektową. Jest to osoba zarządzająca całym projektem, a więc koordynująca wszystkie najważniejsze działania. To niezwykle odpowiedzialna rola, która wymaga odpowiednich umiejętności oraz kompetencji. W tym artykule przeanalizowaliśmy kompleksowo stanowisko project managera. Wskazujemy, czym się rzeczywiście zajmuje kierownik projektu, jakie ma kompetencje, a także ile rzeczywiście zarabia.

Czym zajmuje się project manager?

Project manager to bardzo złożona rola, która zakłada połączenie wielu kompetencji w całość. Ważne w tym stanowisku są umiejętności twarde, jak m.in znajomość zarządzania projektami, ale również miękkie. W tym przypadku na myśli mamy chociażby umiejętność komunikacji.

Kierownik projektu to osoba, która jest odpowiedzialna za popularne dowiezienie projektu do końca, zatem musi zadbać o wszelkie detale projektowe na każdym etapie przygotowania oraz jego realizacji. Prawdziwe obowiązki project managera można podzielić pomiędzy różnymi kluczowymi względami – szczególnie w kontekście zespołu i projektu. Postaraliśmy wypisać kilka najbardziej istotnych obowiązków, co powinno wprowadzić Cię w rolę PM’a.

Projektowe obowiązki project managera:

 • inicjuje projekt
 • konstruuje cały plan projektu
 • zarządza przebiegiem i realizacją projektu
 • monitoruje najważniejsze wskaźniki projektowe
 • kontroluje ryzyko projektowe
 • planuje zasoby projektowe
 • wdraża narzędzie do pracy projektowej

Jak widzisz, jest to pełne zarządzanie projektem od jego inicjacji, poprzez cały proces realizacji, aż po zarządzanie zasobami względem umiejętności czy delegowania zadań. W przypadku obowiązków projektowych potrzebna jest często specjalistyczna wiedza na płaszczyźnie zarządzania projektami.

Świetnym wsparciem może być znajomość metodologii projektowych, co pozwoli prowadzić cały projekt w określonej metodologicznie strukturze. Pamiętajmy również, że zarządzanie projektami obecnie jest mocno ułatwiane poprzez technologię, a więc programy do zarządzania projektami. To jest kolejny z aspektów, który powinien wypełnić project manager, a więc zadbać o wdrożenie odpowiedniego narzędzia wspierającego pracę.

Obowiązki project managera względem zespołu:

 • dobiera zespół względem kompetencji
 • wyznacza cele dla całego zespołu
 • rozdziela zadania między uczestnikami projektu
 • organizuje spotkania i omawia realizację
 • wyznacza priorytety pracy
 • motywuje zespół
 • zapewnia odpowiednie narzędzia do pracy

Zarządzanie zespołem to bardzo ważna umiejętność, kluczowa w roli PM. To osoba, która jest odpowiedzialna za zbudowanie całego zespołu projektowego, więc w tym przypadku bardzo istotne będzie również dobranie odpowiednich umiejętności. Jeśli uda się określić zasoby projektowe, trzeba rozdzielić poszczególne zadania, wyznaczyć terminy i przede wszystkim pilnować bieżącej realizacji projektu.

teamwork, cooperation, brainstorming

Duże projekty to często realizacja rozłożona na lata, a w tym przypadku setki zadań do wykonania. Przypilnowanie każdego terminu i małej czynności może stanowić prawdziwe wyzwanie. To wyzwanie przypada najczęściej właśnie do roli project managera, jak i pełna organizacja pracy. To project manager musi dbać o środowisko do pracy zespołowej.

Project manager, a raporty, liczby i finanse.

Praca project managera bardzo często oparta jest na wielu liczbach i wskaźnikach, które trzeba na bieżąco analizować. Kierownik projektu jest połączeniem między sferą projektową, a biznesową. Oczywisty jest fakt, że każdy projekt ma podłoże biznesowe i wiążę się z inwestowanymi pieniędzmi. Kontrolowanie całego procesu również wchodzi do obowiązków project managera.

To musi być więc osoba, która płynnie radzi sobie z wartościami finansowymi, potrafi tworzyć lub generować sprytne raporty, a przy tym funkcjonuje bardzo często na przeróżnych liczbach. Dzięki temu, zawsze będzie wiedziała, jak planować pracę i ile budżetu zostało już wykorzystane względem ponoszonych na projekcie kosztów.

entrepreneur, idea, competence

Pamiętajmy, że project manager to osoba zarządzająca projektem, natomiast jeśli przejdziemy do płaszczyzny biznesowej, w projekcie są również sponsorzy oraz interesariusze. To wymaga ciągłego raportowania bieżących postępów projektowych, co również będzie w roli project managera. Bardzo ważne, aby generowanie tego typu raportów nie było żmudnym i uciążliwym obowiązkiem. Warto zatem wyposażyć się w specjalistyczną technologię, która bardzo mocno będzie wspierać cały proces analizy danych i generowania raportów.

Czy project manager powinien zadbać o wdrożenie programu do zarządzania projektami?

To bardzo częste i nowoczesne pytanie. Kilka lat temu prawdopodobnie by ono nie padło, bo systemy do pracy projektowej to była totalna nowość. W obecnych czasach program do zarządzania projektami jest naturalnym narzędziem każdego project managera. To właśnie kierownik projektu będzie odpowiedzialny na wybór odpowiedniego narzędzia, które za zadanie ma ułatwić pracę osobom zarządzającym, ale również całemu zespołowi.

Obecnie program do projektów to nie tylko wsparcie project managera, ale też pełne środowisko do działania zespołu. To w tym miejscu mamy rozpisany cały plan projektu, widok harmonogramu czasowego, a także rozdzielone wszelkie zadania.

Co więcej, narzędzie wspiera naszą komunikację zespołową i tworzy pełną historię projektową. Jeśli więc pojawia się feedback, komunikat czy opinia, pracownik robi to za poziomie oddelegowanego zadania. Program zawsze wskaże również określone terminy i przypomni o tych obowiązkach, które zostały już opóźnione. Jeszcze nie tak dawno praca projektowa odbywała się bez tego typu programach, ale obecnie… ciężko sobie wyobrazić tego typu powrót do przeszłości.

laptop, apple, keyboard

Jeśli więc technologia może być dużym wsparciem dla project managera oraz całego zespołu, należy to zdecydowanie wykorzystywać. To właśnie kierownik projektu musi określić swoje potrzeby projektowe, a do tego zrobić solidny research rynku. Bez wątpienia obecnie mamy spory wybór, więc można trafić na narzędzie, które będzie mocno zbliżone do potrzeb.

Przy wyborze zwróć uwagę na intuicyjność tego programu – dostęp do wszystkich wymaganych funkcji to jedno, drugie to przyjemne korzystanie z narzędzia i łatwość pracy. To będzie środowisko pracy dla Twojego zespołu, więc musisz zadbać również o proces wdrożenia, a także przeszkolenia wszystkich pracowników względem możliwości całego programu. Jednym z polecanych programów jest w 100% polskie rozwiązanie, IC Project.

Sam proces wdrożenia programu nie jest absolutnie po stronie project managera. To bardzo łatwo przekazać na stronę dewelopera systemu lub działu IT w Twojej firmie. Rola project managera przy wdrożeniu programu kończy się przy jego wyborze, a także przy bieżącej kontroli poprawności wdrożenia całego systemu. Kwestie techniczne pozostają już zdecydowanie po stronie osób, które są do tego dedykowane. Project manager ma sporo obowiązków, ale akurat umiejętności techniczne branży IT nie są wymagane.

Ile zarabia project manager?

To pewnie jedno z najważniejszych pytań przed podjęciem jednej z kluczowych decyzji w Twoim życiu. Odpowiedź na to pytanie wskaże, czy rzeczywiście warto inwestować w siebie i rozwój wielu kompetencji. Project manager potrafi być bardzo dobrze opłacany, natomiast to jest oczywiście zależne od Twojego doświadczenia. Odnosząc się do danych zamieszczonych na portalu wynagrodzenia.pl zarobki project managera możemy podzielić na trzy stanowiska:

 • młodszy specjalista
 • specjalista
 • starszy specjalista

Młodszy specjalista może się pochwalić medianą zarobków na poziomie 4011 zł netto, w przypadku specjalisty wartość wynosi nieco więcej, a jest to 4975 zł. Znaczna różnica następuje przy bardziej doświadczonych pracownikach, a więc szczególnie w przypadku starszego specjalisty. Zaawansowany project manager może liczyć na około 6429 zł na rękę.

Co ma wpływ na zarobki?

Wszystkie powyższe wartości są uśrednione, jest to mediana zarobków. Standardowo około 25% project managerów może liczyć na wyższe zarobki niż to, co wskazuje średnia. Pamiętajmy, że znaczenie ma również miasto czy branża w której pracujemy. Większe miasta to zazwyczaj większe pieniądze. W ostatnim czasie niezwykle popularna jest branża IT, która może się poszczycić jednymi z najlepszych wynagrodzeń. To ma przełożenie na programistów, ale również project managerów.

Starszy specjalista w górnym pułapie może liczyć na wartości w okolicach 8500 zł netto na rękę. Project management to bardzo szybko rozwijająca się płaszczyzna zarządzania i wszelkie trendy wskazują, że będzie to coraz lepiej opłacany zawód. Wpływ na to ma większa potrzeba pracy projektowej w firmach, a także rosnąca inflacja. Oczywiście drugi z powodów niekoniecznie przełoży się na realne zyski dla pracownika.

Project manager – jak zacząć edukację do tej roli?

Początki zawsze są wyjątkowo trudne, dlatego ważne jest podjąć odpowiednie decyzje. Jeśli chcesz w przyszłości zostać project managerem, musisz obrać strategiczną ścieżkę dla Twojej kariery zawodowej. Im więcej umiejętności i doświadczenia zdołasz zdobyć na etapie edukacji, tym lepiej dla Twojej przyszłościowej pracy, a tym samym zagwarantowanych zarobków. Dla każdego projektu doświadczony project manager to duży atut.

Studia są naturalnym startem dla każdego zawodu, który sobie obierzesz. W tym momencie masz bardzo duży wybór kierunków do pracy projektowej. Możesz wybrać te, które stanowią dla Ciebie idealne rozwiązanie względem merytoryki czy lokalizacji. Studia zagwarantują dużo wiedzy teoretycznej, ale niestety trochę mniej praktyki. Jak zatem zdobyć praktykę?

book, reading, read

W tym przypadku świetnym rozwiązaniem będzie staż w zarządzaniu projektami u boku doświadczonych osób pracujących na projektach. Świetnie, jeśli staż będzie płatny, natomiast na tym etapie nie spodziewaj się popularnych kokosów. Staż musisz przede wszystkim traktować, jako najlepszą inwestycję w siebie.

Czasami dobrym rozwiązaniem jest nawet darmowy staż, jeśli wiedza, którą wyciągniesz będzie tego warta. Odbycie stażu to nie tylko pierwsza praktyka w pracy, ale również duży argument do Twojego – na razie jeszcze dość pustego – CV. Pamiętaj, że na wczesnym etapie edukacji nie stanowisz dla firmy dużej wartości, dlatego tak ważne jest wycisnąć z Twojej praktyki w firmie jak najwięcej.

Jak pomóc sobie w edukacji?

W obecnych czasach masz wiele możliwości, aby dodatkowo uzyskać wiedzę teoretyczną. W sieci dostępnych wiele dodatkowych kursów, które powinny wzmocnić Twoje kompetencje. Dostępnej jest wiele darmowej wiedzy, natomiast to będzie czyste uzupełnienie teoretycznych podstaw. Czasami warto się zastanowić nad wiedzą płatną, która może stanowić duży i pozytywny argument dla Twojej przyszłościowej kariery. Szkolenia zawsze są dobrym rozwiązaniem – pozostaje kwestia wybrania tego, które rzeczywiście będzie wartością. Znajomość projektu, jej specyfiki od doświadczonych osób – to dobry pomysł.

young woman, workspace, working

W roli project managera bardzo istotna jest znajomość metodologii, a tego typu wiedza zawsze wiąże się ze specjalistycznym certyfikatem. Jeśli chcesz poznać szczegółowo metodologie projektowe, przejdź do naszego artykułu. Bez wątpienia certyfikowany project manager stanowi dużą wartość na rynku. Warto zadbać o wybór odpowiedniej metodologii w której możesz zostać prawdziwym specjalistą. Niektóre ceryfikaty możesz zrobić online, ale są również wyróżnienia do których wymaga się kilkunastu lat doświadczenia przy projektach. Jeśli interesuje Cię certyfikat z zarządzania projektami, kliknij i przeczytaj jak go zdobyć.

Po czasach pandemii do żywych powróciły wydarzenia offline. To kolejne bardzo ciekawe rozwiązanie, aby pozyskać wiedzę od doświadczonych praktyków, a przy tym uzyskać interesujące kontakty. Zwróć uwagę na konferencje projektowe lub pozostałe eventy. Często bilet nie jest drogą inwestycją, a można się zapoznać z ciekawymi osobami, wyciągając przy tym wiele przydatnej i sprawdzonej w praktyce wiedzy. Jak widzisz, możliwości jest dużo – spróbuj zainwestować w siebie i stań się pożądanym na rynku pracy project managerem.

Czego wymaga pracodawca w ogłoszeniach o pracę?

To bardzo ciekawy temat, ponieważ możemy pisać o wielu kompetenecjach, a tak naprawdę oferty pracy na project managera będą znakomitą odpowiedzią na to pytanie. Specjalnie na potrzeby artykułu przeanalizowaliśmy kilkanaście ogłoszeń o pracę, a z naszej analizy wyklarowało się kilka kluczowych kompetencji. Stanowią one warunki wymagane (must-to-have), a także dodatkowe, które mogą pomóc w potencjalnej rozmowie o prace (nice-to-have).

Warunki, które najczęściej pojawiają się w ofertach pracy:

 • doświadczenie w prowadzeniu projektów
 • znajomość tworzenia i aktualizacji dokumentów projektowych
 • bardzo dobre umiejętności interpersonalne
 • zdolność szybkiej reakcji na pojawiające się zmiany
 • znajomość języka angielskiego
 • znajomość metodologii projektowych
 • kreatywność oraz orientacja na określone cele
 • zdolności analityczne
 • doświadczenie w pracy na programach do zarządzania projektami

Oczywiście wszystkie powyższe warunki zależą od specyfiki pracy. Staraliśmy się dla Was przygotować spis treści, który pozwoli wyciągnąć wiele kluczowych wniosków. Znajomość języka angielskiego będzie zależna od projektów, które są prowadzone w firmie. Jeśli firma funkcjonuje na polskim rynku, niekoniecznie będzie to kluczowy warunek w rekrutacji. Chcąc poznać bliżej wymagania, wystarczy przeanalizować kilkanaście ofert na project managera w branży i specyfice, która szczególnie Cię interesuje. To będzie perfekcyjne rozwiązanie!

Czy warto być project managerem?

Project manager to bardzo ciekawa i perspektywiczna rola. Pewne jest, że na tym stanowisku nie ma nudy. Cały czas coś się dzieje, a czasami nawet za dużo. Jeśli więc lubisz wyzwania, zmieniające się środowisko i pracę przy projektach, to może być świetne rozwiązanie. Pamiętaj również, że project manager z reguły to osoba otwarta i potrafiają się komunikować na wielu płaszczyznach. Introwertykowi może być bardzo ciężko na tym stanowisku i w takim przypadku chyba lepiej poszukać nieco inne roli dla siebie. Zarządzanie projektami to bardzo ciekawe zajęcie, ale nie dla każdego. Skonfrontuj swoje kompetencje z wymaganiami.

Project to coś, co jest na pierwszym planie dla każdego project managera. Jeśli chcesz pracować z ludźmi, zarządzać ich pracą, a przy tym być częścią dużych projektów, project manager będzie bez wątpienia rolą dla Ciebie. Od razu możesz również poczytać o motywacji pracowników, bo to może Ci się przydać w niedalekiej przyszłości 🙂

Facebook
Twitter
LinkedIn